FOTO: Mureşul Vinţu de Jos s-a chinuit la Rapid CFR Teiuş *Claudiu Oara a adus cele 3 puncte în repriza secunda
Partida de la Teiuş se anunţa una extrem de dificilă pentru Manea şi compania, iar acest lucru s-a dovedit şi pe teren. Mureşul Vinţu de Jos s-a întrecut în ratări în prima repriză, iar Rapid CFR Teiuş a trecut şi ea de câteva ori pe lângă marcarea golului, ratând din poziţii favorabile. Cl. Oara a deschis scorul în minutul 68 cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de I. Cristea. În final Mureşul Vinţu de Jos s-a impus cu 1-0 (0-0) la capătul unui joc foarte bun făcut de elevii lui Ioan Ilie.
În prima repriză Mureşul Vinţu de Jos a ratat câteva ocazii foarte bune de a marca, însă P. Muntean şi Răcătăian au irosit şansele din poziţii favorabile. În cel de-al doilea mitan, Macarie a avut câteva intervenţii foarte bune, însă şi atacanţii Teiuşului au avut câteva ocazii pe care le-au irosit. În min. 67 M. Cristea a executat foarte bine o lovitură liberă de la distanţă, însă Macarie a respins in-extremis. Din cornerul executat de I. Cristea s-a născut şi golul victoriei vinţenilor, marcat de Cl. Oara care a deviat perfect balonul în poarta gazdelor. Diferenţa s-a păstrat până la final, iar cu acest rezultat Mureşul Vinţu de Jos rămâne la egalitate de puncte cu Performanţa Ighiu, liderul Ligii a IV-a.
Rapid CFR Teiuş (antrenor Ioan Ilie): Macarie – R. Muntean, Nagy, I. Popa, D. Lazăr, M. Domşa, R. Domşa, Trifa, Puia, O. Dan, C. Cristea.
Mureşul Vinţu de Jos (antrenor Mihai Manea): A. Man – C. Stoica, Ov. Oniga, Borşoi, Andreica, M. Cristea, I. Cristea, Javla, A. Păcurar, Cl. Oara, P. Muntean.
[nggallery id=351]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României