FOTO: Monumentul Marii Uniri de la Alba Iulia, ”în dezbatere” pe rețeaua de socializare. Un cetățean spune că-i amintește de un vechi grup statuar dinainte de Revoluție: ”Tata, mama și copilul gârbăviți de foame”
Construirea Monumentului Marii Uniri la Alba Iulia dă prilej de discuții și chiar ironii, pe rețeaua de socializare. Un cetățean a scris că-i amintește de ”Statuita Foamei”, sau ”Tata, mama și copilul gârboviți de foame” – cum era cunoscut grupul statuar amplasat, înainte de Revoluție, la intersecția din fața Cinematografului Dacia.
”Vă aduceți aminte??? „STATUIA FOAMEI” Au dat-o jos și acum o fac mai mare cu multe milioane de euro! (…) Erau câteva cruci cocârjate care au ajuns să simbolizeze pentru albaiulieni capul plecat și trupul sleit de foame.La vremuri noi foamea a trecut dar capul a rămas plecat” – a scris acesta pe Facebook.
Spre deosebire de vremurile de tristă amintire, când oamenii nu puteau să-și exprime părerea decât în șoaptă și în grup restrâns, acum internauții nu se mai feresc să critice pe față construcția noului monument, atât din cauza costului foarte mare, cât și din cauza aspectului. Cei mai mulți spun că seamănă mai degrabă cu sigla cunoscutei rețele de socializare și întreabă de ce nu au fost supuse proiectele unei dezbatei publice, astfel încât să aleagă albaiulienii cea mai bună variantă.
Reamintim că ministrul Culturii, George Ivaşcu, a semnat, săptămâna trecută, cu sculptorul Mihai Buculei contractul pentru realizarea Monumentului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia. Pentru construirea acestiua, artistul primește de la Guvernul României suma de 10.209.700 de lei.
Monumentul va avea o înălţime de 22 de metri şi o greutate de 1.350 de tone. El va fi finalizat și amplasat, în Parcul Unirii din Alba Iulia, până la cel târziu 26 noiembrie, la timp pentru festivităţile prin care se vor marca 100 de ani de la Marea Unire, pe 1 decembrie 2018.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României