FOTO: ”Festivalul Toamnei”, la Școala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos. Decoruri autumnale și aranjamente florale de sezon, realizate de școlari și preșcolari în cadrul unui concurs
Ajuns la cea de-a VII-a ediţie, proiectul regional ”Festivalul Toamnei”, coordonat de Școala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Vințu de Jos și Liceul Teoretic Teiuș, prin profesorii Alina-Ioana Crișan, Lucia Herman, Marius Cosmin Pintea şi Nicoleta Cîmpean s-a dovedit a fi şi de această dată o reuşită.
Evaluarea concursului organizat vineri, 28 octombrie 2016, la Şcoala Gimnazială “Iuliu Maniu” din Vinţu de Jos a fost o adevărată provocare pentru membrii juriului (cadre didactice, invitaţi din partea comunităţii locale), datorită diversităţii exponatelor şi prezentărilor originale, inspirate, inedite chiar, ale preşcolarilor şi şcolarilor.
Rezultatul eforturilor comune (copii, părinţi, bunici, cadre didactice) a fost impresionant: decoruri autumnale, legume şi fructe de diverse soiuri, conserve pentru iarnă făcute în gospodărie, aranjamente florale de sezon şi chiar animăluţe (incredibil cum patru iepuraşi au aşteptat în culcuşuri anume făcute, cuminţi, parcă aflaţi sub o vrajă, jurizarea!) – toate realizate cu multă trudă şi imaginaţie, însoţite şi de cântece, dansuri sau poezii despre toamnă.
Câştigătorii locului I (grădiniţă – Grupa mare A, ciclul primar – clasa a IV-a B şi ciclul gimnazial, clasa a VII-a B) vor fi recompensaţi de către primăria comunei Vinţu de Jos cu o excursie.
Acestă activitate – ne spun coordonatorii proiectului – “îi va face pe elevi să-şi folosească abilităţile artistice, imaginaţia, spiritual antreprenoarial, să gândească critic, creator, să pună în practică ceea ce au învăţat, să utilizeze darurile naturii în crearea unor produse noi.”
[nggallery id=2900]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață