FOTO: Elevii Școlii Gimnaziale ”Dr. Petru Șpan” Lupșa au marcat Ziua Națională a României prin reconstituirea unui moment din istoria localității
Spre deosebire de alte unități de învățământ, elevii Școlii Gimnaziale ,,Dr. Petru Șpan” Lupșa au sărbătorit Ziua Națională a României chiar în ajunul acesteia, tocmai pentru a marca momentul când, în urmă cu 98 de ani, delegația de lupșeni s-au strâns în centrul localității și au plecat cu tricolorul la Alba Iulia, pentru a vota Unirea cu România.
Astfel, în după-amiaza zilei de 30 noiembrie, elevii și cadrele didactice s-au adunat în costume populare la Monumentul Eroilor din centrul comunei, unde au fost depuse coroane de flori și s-a cântat Imnul de Stat al României, scurte discursuri prezentând muzeograful Monica Rotaru, doamna Cristina Andreș – directorul școlii și primarul Dănuț Bârzan.
De la Monumentul Eroilor, elevii și profesorii lupșeni nu au plecat spre Alba Iulia, ci s-au deplasat cu toții la Școala Gimnazială ,,Dr. Petru Șpan” cu un steag asemănător cu cel al înaintașilor, unde momentul evocator a fost continuat cu numeroase activități – prezentări istorice, cântece și poezii patriotice – tocmai pentru a fi întipărită în sufletul tuturor cea mai importantă zi din istoria românilor.
Steagul delegației comunei Lupșa – localitate participantă la Marea Adunare Națională de la 1 decembrie 1918 – are formă dreptunghiulară, culorile fiind dispuse orizontal, cu albastrul în partea superioară, galbenul la mijloc și roșul în partea inferioară. Fiecare din culorile care compun pânza se termină la vârf cu câte un ciucure în culoarea respectivă. Hampa din lemn vopsit în maro are în vârf un buchet de busuioc, tot de hampă este legată o eșarfă tricoloră îngustă terminată la capete cu câte un ciucure. Pânza tricoloră a steagului a fost confecționată din lână de către femeile din Lupșa, în decursul unei zile și a unei nopți. După reîntoarcerea delegației acasă, steagul a fost păstrat în casa unui învățător din Lupșa, participant la Marea Adunare de la Alba Iulia, ulterior a ajuns la directorul muzeului de etnografie din Lupșa, iar în prezent este la Muzeul de Istorie din București.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=3096]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Vasile Hârjoc, atletul cugirean în vârstă de 71 a ajuns în Suedia. A pedalat de la Paris la Göteborg pentru Campionatul Mondial de Atletism Masters
FOTO | Vasile Hârjoc, atletul cugirean în vârstă de 71 a ajuns în Suedia. A pedalat de la Paris la Göteborg pentru Campionatul Mondial de Atletism Masters Atletul cugirean, Vasile Hârjoc, care a pedalat de la București la Paris, la deschiderea Jocurilor Olimpice 2024, a ajuns astăzi la Göteborg, Suedia. A parcurs cu bicicleta alți […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani