FOTO| Elevii din Ighiu, premiați la finalul primei etape a concursului ”Cei mai buni dintre cei buni”
FOTO| Elevii din Ighiu, premiați la finalul primei etape a concursului ”Cei mai buni dintre cei buni”
200 de elevi din Ighiu au fost premiați miercuri de către edilul comunei, după finalizarea primei etape a concursului ”Cei mai buni dintre cei buni”.
”Astăzi, în calitate de primar al Comunei Ighiu am avut bucuria și împlinirea sufletească de a-i premia pe cei 200 de elevi, câștigători ai primei etape (pe școală) a Concursului ”Cei mai buni dintre cei buni”, organizat de Primăria Comunei Ighiu prin Biblioteca Comunală, în parteneriat cu Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Ighiu.
Am avut deosebita onoare de a-l avea în mijlocul nostru, pe prefectul Județului Alba, dl Nicolae Albu, care i-a felicitat pe elevi și pe cadrele didactice și care a încurajat demersul nostru de a promova și de a susține astfel de competiții”, a transmis edilul pe pagina de Facebook.
Aflat la cea de-a treia ediție, acest Concurs interșcolar s-a dovedit un real succes, deoarece elevii au avut posibilitatea de a progresa față de anul trecut, de a se autodepăși, de a răzbate într-un mediu competițional și concurențial la materiile română, matematică, engleză, franceză, istorie. Ca și noutate, din acest an, elevii și-au putut verifica cunoștințele la încă 2 materii la fel de importante: religie și fizică.
Premiile oferite elevilor și cadrelor didactice au fost în valoare de 30000 lei. În data de 16 iunie va avea loc premierea la același concurs, etapa pe comună.
”Prezența la această competiție le-a crescut încrederea în forțele proprii, devenind astfel un exemplu de urmat pentru ceilalți colegi.
Sunt foarte mândru de performanțele lor și îi felicit încă o dată din toată inima pe ei, pe părinții acestora pentru aleasa educație, dar și pe cadrele didactice care i-au coordonat și îndrumat!”,a mai adăugat Traian Rusu,
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari