FOTO / Echipa ”I.D.L. Electronics Cugir” s-a calificat în finala campionatului național de robotică ”BRD FIRST Tech Challenge Romania”
În perioada 2-3 martie a.c., Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj – Napoca a găzduit cea de-a treia competiţie regională de robotică.
În cadrul evenimentului organizat de Asociația „Nație prin Educație”, 34 de echipe de elevi pasionaţi de robotică s-au întrecut pentru a prinde un loc în finala campionatului ,,BRD FIRST Tech Challenge Romania”, care va avea loc la București între 22 și 24 martie 2019.
Meciurile de calificare au avut loc sâmbătă și duminică, de la ora 10.00, în sala de sport ”Gheorghe Roman” din Parcul Sportiv ”Iuliu Hațieganu”. Cele 34 de echipe de elevi din România provin din orașele: Alba Iulia, Baia Mare, Beclean, Bistrița, Blaj, Brașov, Cluj-Napoca, Cugir, Dej, Miercurea Ciuc, Năsăud, Oradea, Satu Mare, Sibiu, Ștei, Târgu-Mureș, Turda, Zalau și Constanța. Echipa ”Team RO 032 I.D.L. Electronics Cugir” a avut ca temă de concurs ”Rover Ruckus” (inspirată din împlinirea a 50 de ani de la Aselenizare), a fost formată din 14 membri dintre care 3 mentori și anume: profesorii: Liliana Dache, Florin Toma și Ion Nicu, iar membrii echipei de elevi au fost: Antoniu Negrea – Școala Gimnazială nr. 3 Cugir, Bogdan Ion, Miruna Călugăr și Antonia Tufănescu (Liceul Teoretic ”David Prodan” Cugir; Adrian Gorea, Alexandru Simu, Alexandru Tatu, Narcis Cimporescu, Bogdan Duca și Daniel Mocian și Vlad Corpodean – Colegiul Tehnic ”I.D. Lăzărescu” Cugir.
,,Etapele desfășurate pe parcursul celor două zile petrecute la Cluj au fost foarte buna pentru noi: 5 victorii din 5 meciuri și locul 1 din 32 de echipe după toate meciurile de calificări, precum și locul1pentru Design Award, rezultat ce ne-a asigurat participarea la finala pe țară de la București. Am jucat in semifinale împreună cu RoboCorp şi Clever Core, cărora le mulțumim că au fost alături de noi chiar dacă au existat mici probleme tehnice. De asemenea, vrem să le mulțumim celor de la Team ArmyBot care au fost alături de noi în galerie la fiecare meci”, ne-a declarant prof. Liliana Dache. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României