Finale Campionatul Sperantelor26Campionatul Speranţelor 2014 a fost adjudecat de CSO Cugir care s-a impus cu 6-1 (4-0) în finală contra echipei FC Unirea Alba Iulia. Terenul sintetic aferent bazei sportive din Galda de Jos a găzduit final four-ul Campionatului Speranţelor, un turneu în care micii fotbalişti ai judeţului şi-au arătat talentul şi priceperea în sportul rege. Pe margine, dar şi în teren a fost multă pasiune, ambiţii, nervi pe alocuri.

*CSO Cugir a luat şi două distincţii individuale

Echipa de sub Drăgana a mai cucerit încă două premii individuale: Eduard Barbu – golgheter şi Sebastian Borca – cel mai tehnic jucător. Cel mai bun portar a fost desemnat Răzvan Pauletti (Unirea Alba Iulia)

Iată rezultatele:

*Semifinale

Unirea Alba Iulia – LPS Sebeş 2-1

Viitorul Aiud – CSO Cugir 4-3

*Finala mică

LPS Sebeş – Viitorul Aiud 4-4 (3-1 după executarea loviturilor de departajare)

*Finala Mare

CSO Cugir – Unirea Alba Iulia 6-1 (4-0)

În 2013, podiumul la campionatului juvenil a fost compus din Europa Alba Iulia, (antrenor Nelu Popa) Unirea Juniors Alba Iulia ocupă a doua treaptă a podiumului (antrenor Alexandru Kalanyos), iar pe locul 3 a terminat Unirea Alba Iulia antrenor (Gheorghe Vasile).  Acţiunea organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Alba are punct culminant finala Cupei României, ediţia 2014-2015 între Inter Ciugud şi Dalia Sport Daia Română, programată la ora 17.30.

[nggallery id=1910]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]