În cursa de 35 kilometri marș din cadrul Campionatului Mondial de atletism din USA, Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia) a terminat pe poziția a 26-a, cu rezultatul 3:01,29, cel mai bun rezultat al sezonului și al doilea său timp din carieră pe respectiva distanță.

Din păcate, colega sa de club, Mihaela Acatrinei, a abandonat, din motive medicale, la prima sa cursă de mondiale din carieră.

Mihaela a abandonat la km 28. I s-a făcut rău, a vomat și cu toate eforturile nu a mai putut termina cursa.  Un rezultat foarte bun pentru Ana, care își îmbunătă’ește pozitia obținută la precedentele mondiale la care a participat, cele de la Berlin din 2018, când s-a clasat pe  locul 34„, a spus antrenorul Gabriel Avram, prezent în delegația Ronâniei la Eugene/Oregon.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]