FOTO| 10 ani de activitate pentru aşezământul social „Sfânta Filofteia” din Silivaş
Aşezământul social „Sfânta Filofteia” din Silivaş îşi cinsteşte astăzi, 7 decembrie, ocrotitoarea şi aniversează 10 ani de activitate. Angajaţii aşezământului au pregătit cu acest prilej un program de manifestări pentru a aduce mulţumire Lui Dumnezeu şi Sfintei Filofteia. Programul a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii în Biserica parohială din Silivaş şi a continuat la sediul aşezământului cu o slujbă de binecuvântare a lucrărilor realizate în ultima perioadă. A fost vernisată apoi o expoziţie foto care prezintă activitatea aşezământului din cei zece ani de existenţă iar copiii din cadrul centrului educaţional au pregătit un program artistic de sărbători cu colinde şi poezii. La final, toţi cei prezenţi au participat la o masă festivă iar copiii au primit cadouri.
„Prin acest eveniment am dorit să aducem mulţumire lui Dumnezeu şi Sfintei Filofteia pentru ocrotirea şi ajutorul pe care ni L-au dăruit întotdeauna. La acest eveniment frumos ne-am bucurat de prezenţa celor care au legături cu aşezământul nostru şi care ne-au sprijinit activitatea de-a lungul timpului” a precizat părintele coordonator, Vladimir Beregoi.
La momentul aniversar au participat părintele Nicolae Ignat, consilierul social misionar al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei şi preşedintele Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, Sorin Bumb administratorul judeţului Alba, Sorin Chirilă directorul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba şi primarul comunei Hopârta.
Aşezământul social „Sfânta Filofteia” din Silivaş funcţionează în cadrul reţelei sociale a Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei. Acesta are două module: un serviciu socio – medical de îngrijire la domiciliu pentru persoane vârstnice cu 50 de beneficiari din comuna Hopârta (satele Vama Seacă, Silivaş, Şpălnaca şi Hopârta) şi un centru educaţional pentru 25 de copii. Copiii primesc o masă caldă, rechizite, burse sociale, sprijin în efectuarea temelor şi participă la activităţi de dezvoltare a personalităţii şi autonomiei, pentru prevenirea abandonului şcolar. Centrul funcţionează în cadrul proiectului „Reţea interregională de centre educaţionale” derulat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia şi cofinanţat prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013.
Semnat: Biroul de Presă al Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia
FOTO: Dorel Lazăr
[nggallery id=830]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață