Curier Județean

Firmă din Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț, amendată cu 10.000 de lei de inspectorii ITM Alba pentru ”muncă la negru„. Rezultatele controalelor de săptămâna trecută

Alexandra Mates

Publicat

în

itmO firmă din județul Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț,  a fost amendată de inspectorii ITM Alba, după ce a fost descoperită că a primit în activitate o persoană muncind fără forme legale de angajare. Săptămâna trecută, au fost aplicate 6 avertismente și 2 amenzi în valoare de 13.500 de lei, pentru nereguli depistate la firme din judeţ.

În perioada 19-23 septembrie 2016, inspectorii ITM Alba au efectuat controale în domeniul relaţiilor de muncă la 35 de unităţi comerciale din judeţ, cu un număr total de 664 de angajaţi. În urma controalelor efectuate au fost aplicate două sancțiuni, respectiv 1 avertisment și o amendă în valoare de 10.000 de lei pentru munca nedeclarată.

Firma sancţionată pentru muncă la negru:

1.S.C. VALI TRANS  SRL Viisoara jud.Cluj, P.L. Stremt – lucrari de amenajare rigole, transporturi – 1 pers.fara forme legale – amenda 10.000 lei – art.260 alin.1.lit.e. Codul Muncii;

Principalele deficienţe stabilite în controale:

  • Primirea în lucru a salariaţilor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă;
  • Nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
  • neacordarea repausului saptamanal;
  • neconducerea corecta a evidenţei timpului lucrat ;
  • contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
  • primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
  • regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
  • registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii au controlat 25 de unităţi, la care au fost constatate 49 de deficienţe. Inspectorii au formulat 5 avertismente și au aplicat o amendă de 3.500 de lei. Un eveniment se află în curs de cercetare.

Principalele deficienţe stabilite în controale :

  • Lipsa autorizarii initiale si a verificarilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementarilor ISCIR
  • Lipsa instruirii periodice a lucratorilor
  • Organizarea necorespunzatoare a activitatii de nivelul unitatilor, conform noilor reglementari din HG 955/2010 securitatea muncii
  • Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala pentru activitatile desfasurate
  • Desfasurarea activitatii fara efectuarea examenului medical la angajare si/sau periodic a lucratorilor
  • Lipsa instructiunilor proprii de securitatea muncii pentru activitatile desfasurate
  • Lipsa fiselor de aptitudini eliberate in urma examinarii medicale la angajare si/sau periodica a lucratorilor.
  • Nu s-a asigurat un microclimat adecvat pentru desfasurarea activitatii la locul de munca.

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]

Citește mai mult

Curier Județean

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]

Citește mai mult