Firmă din Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț, amendată cu 10.000 de lei de inspectorii ITM Alba pentru ”muncă la negru„. Rezultatele controalelor de săptămâna trecută
O firmă din județul Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț, a fost amendată de inspectorii ITM Alba, după ce a fost descoperită că a primit în activitate o persoană muncind fără forme legale de angajare. Săptămâna trecută, au fost aplicate 6 avertismente și 2 amenzi în valoare de 13.500 de lei, pentru nereguli depistate la firme din judeţ.
În perioada 19-23 septembrie 2016, inspectorii ITM Alba au efectuat controale în domeniul relaţiilor de muncă la 35 de unităţi comerciale din judeţ, cu un număr total de 664 de angajaţi. În urma controalelor efectuate au fost aplicate două sancțiuni, respectiv 1 avertisment și o amendă în valoare de 10.000 de lei pentru munca nedeclarată.
Firma sancţionată pentru muncă la negru:
1.S.C. VALI TRANS SRL Viisoara jud.Cluj, P.L. Stremt – lucrari de amenajare rigole, transporturi – 1 pers.fara forme legale – amenda 10.000 lei – art.260 alin.1.lit.e. Codul Muncii;
Principalele deficienţe stabilite în controale:
- Primirea în lucru a salariaţilor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă;
- Nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
- neacordarea repausului saptamanal;
- neconducerea corecta a evidenţei timpului lucrat ;
- contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
- primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
- regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
- registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii au controlat 25 de unităţi, la care au fost constatate 49 de deficienţe. Inspectorii au formulat 5 avertismente și au aplicat o amendă de 3.500 de lei. Un eveniment se află în curs de cercetare.
Principalele deficienţe stabilite în controale :
- Lipsa autorizarii initiale si a verificarilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementarilor ISCIR
- Lipsa instruirii periodice a lucratorilor
- Organizarea necorespunzatoare a activitatii de nivelul unitatilor, conform noilor reglementari din HG 955/2010 securitatea muncii
- Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala pentru activitatile desfasurate
- Desfasurarea activitatii fara efectuarea examenului medical la angajare si/sau periodic a lucratorilor
- Lipsa instructiunilor proprii de securitatea muncii pentru activitatile desfasurate
- Lipsa fiselor de aptitudini eliberate in urma examinarii medicale la angajare si/sau periodica a lucratorilor.
- Nu s-a asigurat un microclimat adecvat pentru desfasurarea activitatii la locul de munca.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa
Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară
DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi […]
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ
Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]









