Curier Județean

Firmă din Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț, amendată cu 10.000 de lei de inspectorii ITM Alba pentru ”muncă la negru„. Rezultatele controalelor de săptămâna trecută

Alexandra Mates

Publicat

în

itmO firmă din județul Cluj, cu punct de lucru în comuna Stremț,  a fost amendată de inspectorii ITM Alba, după ce a fost descoperită că a primit în activitate o persoană muncind fără forme legale de angajare. Săptămâna trecută, au fost aplicate 6 avertismente și 2 amenzi în valoare de 13.500 de lei, pentru nereguli depistate la firme din judeţ.

În perioada 19-23 septembrie 2016, inspectorii ITM Alba au efectuat controale în domeniul relaţiilor de muncă la 35 de unităţi comerciale din judeţ, cu un număr total de 664 de angajaţi. În urma controalelor efectuate au fost aplicate două sancțiuni, respectiv 1 avertisment și o amendă în valoare de 10.000 de lei pentru munca nedeclarată.

Firma sancţionată pentru muncă la negru:

1.S.C. VALI TRANS  SRL Viisoara jud.Cluj, P.L. Stremt – lucrari de amenajare rigole, transporturi – 1 pers.fara forme legale – amenda 10.000 lei – art.260 alin.1.lit.e. Codul Muncii;

Principalele deficienţe stabilite în controale:

  • Primirea în lucru a salariaţilor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă;
  • Nu au fost stabilite pentru toţi salariaţii atribuţiile corespunzătoare postului prin fişa postului;
  • neacordarea repausului saptamanal;
  • neconducerea corecta a evidenţei timpului lucrat ;
  • contractele individuale de muncă nu au fost completate cu clauze referitoare la criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariaţilor aplicabile la nivelul angajatorului;
  • primirea la muncă a persoanelor s-a realizat în absenţa certificatului medical (fişa de aptitudine);
  • regulamentul intern nu conţine dispoziţii referitoare la criteriile şi procedurile de evaluare profesională a salariaţilor;
  • registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu se păstrează la sediul societăţii;

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii au controlat 25 de unităţi, la care au fost constatate 49 de deficienţe. Inspectorii au formulat 5 avertismente și au aplicat o amendă de 3.500 de lei. Un eveniment se află în curs de cercetare.

Principalele deficienţe stabilite în controale :

  • Lipsa autorizarii initiale si a verificarilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementarilor ISCIR
  • Lipsa instruirii periodice a lucratorilor
  • Organizarea necorespunzatoare a activitatii de nivelul unitatilor, conform noilor reglementari din HG 955/2010 securitatea muncii
  • Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala pentru activitatile desfasurate
  • Desfasurarea activitatii fara efectuarea examenului medical la angajare si/sau periodic a lucratorilor
  • Lipsa instructiunilor proprii de securitatea muncii pentru activitatile desfasurate
  • Lipsa fiselor de aptitudini eliberate in urma examinarii medicale la angajare si/sau periodica a lucratorilor.
  • Nu s-a asigurat un microclimat adecvat pentru desfasurarea activitatii la locul de munca.

Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț

Ioana Oprean

Publicat

în

Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]

Citește mai mult