Elevii Şcolii cu clasele I-VIII „Ioan de Hunedoara” Sântimbru, în vizită la „Ambasada Moţilor”
La invitaţia domnului deputat Corneliu Olar, un grup de elevi de la Şcoala cu clasele I-VIII „Ioan de Hunedoara” Sântimbru, alături de cadrele didactice şi părintele paroh Liviu Bara (Parohia Valea Mică), au petrecut de curând un sfârşit de săptămână relaxant la „Ambasada Moţilor” de la Săftica – Bucureşti. Excursia a fost posibilă şi datorită ajutorului considerabil, în ce priveşte asigurarea transportului, pe care dl. Iancu Ioan Popa, primar al comunei Sântimbru, l-a oferit cu generozitate. Întâlnirea cu Bucureştiul a urmat după o noapte petrecută la „Ambasada Moţilor”.
Desigur, ar mai fi multe de spus legat de cele văzute la Casa Moţilor, dar tot atât de multe se pot povesti despre obiectivele turistice vizitate în capitală: Grădina Zoologică, Palatul Parlamentului, Parcul Herastrău, centrul istoric al Bucureştiului, Muzeul „Grigore Antipa” etc. Prin grija dlui deputat, grupul nostru a fost însoţit permanent de către dna Rodica Paven, o persoană foarte amabilă, dispusă să ne ofere informaţii şi explicaţii asupra celor văzute. Precizăm că vizitarea tuturor obiectivelor, cât şi cheltuielile de masă şi cazare au fost asigurate prin efortul d-lui deputat Corneliu Olar şi pentru toate acestea îi aducem pe această cale mulţumiri.
Prof. Petru DOBROTĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie