Elevii de la Palatul Copiilor Alba Iulia cred că „Europa este şi casa noastră”
La Oradea s-a desfăşurat festivalul interjudeţean „Europa este şi casa noastră”, la care au participat elevi ai palatelor şi cluburilor din mai multe judeţe. Concursul a fost organizat împreună cu MECTS, Palatul Copiilor Oradea şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor. Activitatea s-a desfăşurat sub forma unui concurs de eseuri şi povestiri în limba engleză, care au prezentat şi analizat experienţele directe sau indirecte pe care elevii le-au avut în legătură cu condiţia de cetăţean al Uniunii Europene. La concurs au participat membri ai cercurilor de cultură şi civilizaţie engleză, împărţiţi în 3 grupe de vârstă: 9-11 ani, 12-15 ani, 16-18 ani. Judeţul Alba a fost reprezentat de un echipaj de la Palatul Copiilor Alba Iulia şi Clubului Copiilor Sebeş, coordonat de prof. Alina Bud. La finalul concursului, delegaţia din Alba a obţinut următoarele rezultate: Ligia-Estera Fer (cls. a X-a) – locul I, Adriana Bidiga (cls. a IX-a) – locul III, Daniela Muntean (cls. a V-a) – menţiune.
„Este foarte important pentru elevi să-şi găsească o modalitate de petrecere a timpului liber. De aceea copiii trebuie încurajaţi să îşi descopere talentele şi o pot face înscriindu-se la Palatul Copiilor Alba Iulia şi Clubul Copiilor Sebeş, unde oferta educaţională este foarte variată. Cercurile sunt din cele mei diverse cum ar fi cele de cultură şi civilizaţie engleză sau franceză, teatru, creaţie literară, pictură, chitară, pian, construcţii modele, anticipaţie ştiinţifică şi chimie experimentală, karting, informatică, electronică, dans modern şi popular, protecţia mediului, ceramică, iar cursurile oferite sunt gratuite. Felicitări premianţilor!”, a declarat prof. Alina Bud.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari