Două podețe din Roșia Montană, avariate de inundațiile de vara trecută vor fi refăcute: Licitația, lansată în SEAP
Două podețe din Roșia Montană, avariate de inundațiile de vara trecută vor fi refăcute: Licitația, lansată în SEAP
Primăria comunei Roșia Montană a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru lucrările de refacere la două podețe calamitate de inundațiile din vara anului trecut.
Valoarea totală estimată a lucrărilor este de 443.992,08 lei, fără TVA.
PODEȚ PESTE VALEA ROȘIEI LÂNGĂ BISERICA ORTODOXĂ
Podețul existent peste Valea Roșiei, pe drumul local se asigură legătura cu localitatea Bălmoșești, a fost avariat în urma inundațiilor fiindu-i afectată atât infrastructura cât și suprastructura acestuia.
La nivel de instrastructură s-a constatat subspălarea culeilor și dislocarea acestora iar la nivel de suprastructură s-a constatat surparea căii de rulare pe zonele marginale ale acestuia. Sub acțiunea traficului și în eventualitatea unor noi viituri face ca prăbușirea acestuia să fie iminentă.
Obiectivul general și scopul lucrărilor este de a asigura capacitatea portantă, de a aduce podețul la un nivel corespunzător de viabilitate și de a asigura circulația rutieră în condiții de siguranță.
Soluția adoptată pentru aducerea podețului la parametrii optimi din punct de vedere al capacității portante și tot odată pentru a corespunde clasei de încărcare, constă în realizarea unui podeț din elemente prefabricate care asigură o lumină de 4,0 m, având lungimea suprastructurii de 4,90 m.
PODEȚ PESTE VALEA ROȘIEI, „LA BLOCURI”
Podețul calamitat asigură legătura spre zona de blocuri, din satul Roșia Montană și a fost avariat în urma inundațiilor fiindu-i afectată atât infrastructura cât și suprastructura acestuia.
La nivel de instrastructură s-a constatat subspălarea culeilor și dislocarea unor porțiuni din acestea. Sub acțiunea traficului și în eventualitatea unor noi viituri face ca prăbușirea acestuia să fie iminentă.
Soluția adoptată pentru aducerea podețului la parametrii optimi din punct de vedere al capacității portante și tot odată pentru a corespunde clasei de încărcare, constă în realizarea unui podeț din elemente prefabricate care asigură o lumină de 4,0 m, având lungimea suprastructurii de 4,90 m.
Lățimea podețului este de 5,94 m la care se adaugă lățimea grinzilor parapet de câte 0,25 m fiecare, rezultând o lățime totală de 6,44 m.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Circulație rutieră ÎNCHISĂ timp de 12 ore la trecerea la nivel cu calea ferată de la Halta Unirea: Perioada restricției și ruta ocolitoare
Circulație rutieră ÎNCHISĂ timp de 12 ore la trecerea la nivel cu calea ferată de la Halta Unirea: Perioada restricției și ruta ocolitoare Se închide complet circulația rutieră timp de 12 ore la trecerea la nivel cu calea ferată de la Halta Unirea. Șoferii pot folosi ruta ocolitoare pe la Războieni. Joi 18 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 40 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari