Donatorii de sânge ocazionali ar putea primi SMS-uri de mulțumire, pentru fidelizare. Numărul donatorilor din România este la jumătatea celui necesar. Proiect
Donatorii de sânge ar putea primi mesaje pe telefon pentru fidelizare, prin care să li se mulţumească, să fie informaţi când sângele lor a fost folosit pentru a salva viaţa unui pacient şi să li se solicite prezenţa în situaţii de urgenţă. Măsura, reglementată printr-un proiect de lege depus la Senat, urmăreşte creşterea numărului donatorilor de sânge, aflat la jumătatea celui necesar.
În expunerea de motive, iniţiatorii propunerii legislative subliniază faptul că acest serviciu de mulţumire şi mobilizare al donatorilor este necesar întrucât numărul celor care donează constant nu depăşeşte 10.000 de persoane la nivel naţional, iar promovarea ar putea aduce un număr supliment semnificativ de 20.000 donatori ocazionali.
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr. 282/2005 privind organizarea activității de transfuzie sanguină, donarea de sânge și componente sanguine de origine umană, introduce un nou articol, potrivit căruia donatorii vor primi următoarele trei mesaje de mulţumire:
– SMS de mulţumire, la fiecare donare: “Vă mulţumim că aţi donat sânge în data de … . Fiecare picătură de sânge contează.”;
– SMS de informare, după utilizarea sângelui recoltat: “Vă mulţumim! Un pacient a beneficiat de sângele donat de Dumneavoastră. Vă invităm să rămâneţi donator constant de sânge!”;
– SMS de solicitare, în situaţii de urgenţă sau la demararea unor campanii de donare de sânge – mesajul poate cuprinde nevoia curentă de sânge, tipul şi cantitatea necesară în cazurile de urgenţă.
Cheltuilele implicate ar urma să fie suportate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătăţii, în sarcina căruia cade şi elaborarea unor norme pentru aplicarea acestor noi prevederi, în termen de 6 luni de la publicarea în Monitorul Oficial a legii.
Pentru a se aplica, însă, proiectul trebuie adoptat de ambele camere ale Parlamentului, promulgat de Preşedintele României şi publicat în Monitorul Oficial.
sursa: legestart.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









