DOCUMENT| Ajutor UMANITAR pentru trei spitale din județul Alba, din cauza pandemiei: Patru unități modulare vor fi distribuite acestora
Spitalele Municipale Blaj și Aiud și Spitalul Orășenesc Câmpeni vor beneficia de un ajutor umanitar, care constă în construcții modulare pentru protecția populației.
Luând în dezbatere solicitările formulate de către Spitalul Municipal Aiud nr. 1669/25.03.2021 privind distribuirea a două construcții modulate, nr. 1412/25.03.2021 a Spitalului Municipal Blaj privind distribuirea unei construcții modulate și nr. 1210/25.03.2021 a Spitalului Orășenesc Câmpeni privind distribuirea unei construcții modulate, în vederea amplasării acestora în incinta unităților medicale, pentru protecția populației în contextul epidemiologic al pandemiei COVID-19;
Având în vedere prevederile O.U.G. nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată prin Legea nr. 15/2005, cu modificările și completările ulterioare;
Ținând cont de prevederile art. 10 din Regulamentul-cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă aprobat prin H.G. nr. 1491/2004;
În conformitate cu prevederile art. 23 alin. (1) din Regulamentul de Organizare și Funcționare a C.J.S.U. Alba, aprobat prin Ordinul Prefectului județului Alba nr. 336/25.07.2017, cu modificările și completările ulterioare;
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Alba, convocat în ședință extraordinară în data de 25.03.2021,
HOTĂRĂŞTE:
Art. 1. Asigurarea prin intermediul Instituției Prefectului – Județul Alba și a Structurii Teritoriale pentru Probleme Speciale Alba, a unui ajutor umanitar de urgență constând în 4 construcții modulate destinate amplasării acestora astfel: 2 la Spitalul Municipal Aiud, 1 la Spitalul Municipal Blaj și 1 la Spitalul Orășenesc Câmpeni, în vederea amplasării acestora în incinta unităților medicale, pentru protecția populației în contextul epidemiologic al pandemiei COVID-19;
Art. 2. Prezenta hotărâre se transmite la Structura Teritorială pentru Probleme Speciale Alba, respectiv la Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă și la Departamentul pentru Situații de Urgență de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „UNIREA” al judeţului Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul