DGASPC Alba va beneficia de fonduri europene pentru extinderea rețelei de asistenți maternali și dezinstituționalizarea copiilor ocrotiți în centrele rezidențiale
În cadrul proiectului „TEAM-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor”, depus de către Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție – „Reducerea numărului de copii și tineri plasați în instituții, prin consolidarea rețelei de asistenți maternali”, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, în calitate de partener, va beneficia de fonduri europene pentru extinderea rețelei de asistenți maternali și dezinstituționalizarea copiilor ocrotiți în centrele rezidențiale.
”Proiectul are două componente, și anume partea de trecut care presupune plata salariilor asistenților maternali angajați în perioada 2014–2018, și partea de viitor care presupune angajarea, de către instituția noastră, a unui număr de 7 asistenți maternali, în fiecare an, în perioada 2019–2023.
În ceea ce privește decontarea salariilor asistenților maternali din perioada 2014-2018, un procent de 85% se va plăti din fonduri europene statului român, iar din cei 85%, un procent de 10% va fi redirecționat către fiecare consiliu județean. Din analiza făcută reiese faptul că, salariile asistenților maternali din perioada 2014-2018 au fost în cuantum de 12 077 864 lei, iar 1 026 618,4 lei se vor întoarce către Consiliul Județean Alba.
DGASPC Alba își propune prin intermediul proiectului, până la sfârșitul anului 2023, profesionalizarea și extinderea actualei rețele de asistenți maternali profesioniști cu 35 de persoane și formarea profesională continuă a acestora. Bugetul primit în cadrul proiectului de către DGASPC Alba, în calitate de partener, este în valoare de 21 848 556,60 lei, iar contribuția asigurată de Consiliul Județean Alba, adică 2% din total buget, este de 436 978,60 lei”, precizează domnul Frăcea Valentin Ioan – director general al DGASPC Alba.
În prezent, numărul de asistenți maternali angajați ai DGASPC Alba este de 93 de persoane, dintre care 92 de AMP oferă servicii de îngrijire într-un mediu familial unui număr de 160 de copii proveniți din familii aflate în situații de risc, iar un asistent maternal are contractul de muncă suspendat.
Proiectul „TEAM-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor”, pentru care s-a alocat la nivel național suma de 568 de milioane de euro, se va derula pe o perioadă de 5 ani, iar contractul a fost semnat la începutul lunii noiembrie de Ministerul Muncii și Justiției Sociale, prin Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, în parteneriat cu cele 47 de direcții generale de asistență socială și protecția copilului din țară.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]
28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe
Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]
27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână
Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]









