Nicolae Ciucă - 2024

David Popovici a cucerit medalia de aur la 200 de metri liber la Campionatele Europene de înot de la Belgrad

Bera Larisa

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

Înotătorul român, David Popovici, a obținut încă o medalie de aur, vineri seara, la Campionatele Europene de înot de la Belgrad. Aceasta a fost a patra zi de concurs pentru Popovici și ultimul său test înainte de Jocurile Olimpice de la Paris.

Popovici, deţinătorul titlului, s-a impus la o mare diferenţă, cu timpul de 1 min 43 sec 13/100, inferior performanţei realizate în urmă cu doi ani la Roma (record al competiţiei – 1 min 42 sec 97/100).

Pe locul secund s-a clasat lituanianul Danas Rapsys, în 1 min 45 sec 65/100, podiumul fiind completat de elveţianul Antonio Djakovic, 1 min 46 sec 32/100.

Românul a fost cu trei secunde mai rapid decât în semifinale (1 min 46 sec 15/100).

David Popovici a câştigat miercuri şi titlul continental la 100 m liber, acestea fiind singurele medalii obţinute de România la Belgrad. Popovici este calificat în aceste probe şi la Jocurile Olimpice de la Paris.

La Europenele din 2022 de la Roma, România a obţinut două medalii de aur, ambele prin David Popovici, la 100 m şi 200 m liber

Ultimul meci de verificare, Volei Alba Blaj – Corona Brașov 3-2 | CS Medgidia s-a retras, debutul în Divizia A1 se amână

Într-o partidă de verificare disputată în „Alba Blaj” Arena, Volei Alba Blaj a învins Corona Brașov scor 3-2. Un test extrem de util, o confruntare echilibrată în care formația din „Mica Romă” a revenit de la 0-1 și 1-2. Astfel, Volei Alba Blaj încheie seria jocurilor amicale cu victorii pe linie, săptămâna trecută câștigând cele […]