Cupa Satelor 2024, cu 12 echipe la start, din 11 comune | La competiția organizată de AJF Alba, Săliștea – cu două formații
Cupa Satelor 2024, cu 12 echipe la start, din 11 comune | La competiția organizată de AJF Alba, Săliștea – cu două echipe
La fel ca în 2023, 12 echipe din Alba, vor participa la competiția fotbalistică Cupa Satelor, întrecere organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și rezervată jucătorilor Under 13, născuți în anul 2011 și mai tineri (fete din 2009 și mai tinere). S-au înscris reprezentantele a 11 comune, care în prima fază au fost repartizate geografic în 4 grupe a câte 3 echipe, primele jocuri disputându-se la Galtiu, Mihalț, Daia Română și Galtiu. Astfel, sâmbătă, 16 martie se vor derula partidele din Grupa C (la Mihalț, cu Mihalț, Șugag și Lunca Mureșului) și Grupa D (la Ciugud, cu Ciugud, Săliștea 2 și Bistra), iar duminică, 17 martie vor avea loc confruntările din Grupa A (la Daia Română, cu echipa gazdă, Crăciunelu de Jos și Săsciori) și Grupa B (la Galtiu, cu Sântimbru, Valea Lungă și Săliștea). La finalul jocurilor, indiferent de rezultatul din teren, se vor executa lovituri de departajare, rezultatul luându-se în considerare ca departajare în cazul în care formațiile se vor afla la egalitate.
Se vor califica primele două clasate din fiecare grupă, iar în etapa secundă (23/24 martie) se vor constitui două grupe a câte 4 formații. Faza finală este prevăzut în 30/31 martie, cu semifinale, finala mică și finala mare. Fiecare comună participantă va primi două mingi de joc, iar echipele calificate în „careul de ași”, precum și cei care vor cuceri trofeele individuale (golgheter, cel mai bun portar, cel mai bun jucător) vor fi recompensați cu trofee, diplome și medalii.
Campioana va participa la etapa regională (1 aprilie – 10 mai), alături de județele Covasna, Brașov, Sibiu, Harghita și Mureș, iar câștigătoarele celor 4 zone vor evolua la etapa națională (15 mai – 31 mai).
Anul trecut, la a 3-a ediție la nivel județean campioană a devenit comuna Livezile. „Cireșarii” lui Radu Andone au câștigat etapa de zonă din Sibiu și au cucerit medaliile de bronz la turneul final de la Baia de Fier, iar Horațiu Niciu a fost desemnat cel mai bun portar (16 partide fără gol primit)!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Marți, 1 aprilie, Volei Alba Blaj – Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupa CEV! Coregrafie impresionantă în „Alba Blaj” Arena
Marți, 1 aprilie, Volei Alba Blaj – Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupa CEV! Coregrafie impresionantă în „Alba Blaj” Arena Marți, de la ora 18.00, în „Alba Blaj” Arena, se dispută partida dintre Volei Alba Blaj și Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupei CEV. O partidă specială pentru „Mica Romă”, prima finală continentală găzduită de […]