Cum arată schița viitorului Guvern al PNL? Un politician din Alba în cărți pentru un fotoliu de minstru
Cum arată schița viitorului Guvern al PNL? Un politician din Alba în cărți pentru un fotoliu de minstru
Guvernul condus de Viorica Dăncilă a fost dărâmat în Parlament. Cum alegerile anticipate sunt doar un slogan de campanie îmbrățișat de aproape întreaga fostă Opoziție, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Klaus Iohannis, se va ajunge la instalarea unui guvern de tranziție. Cel mai probabil va fi un guvern politic, un guvern minoritar al PNL.
Este de așteptat ca președintele României să anunțe mâine după consultările cu partidele numele premierului desemnat.Deja există o schiță de guvern la sediul PNL din Aleea Modrogan și este foarte posibil ca președintele Klaus Iohannis să își dea binecuvântarea asupra formulei, deși încă nu este foarte clar dacă îi va încredința mandatul formării Guvernului lui Ludovic Orban sau va decide să meargă pe mâna unui tehnocrat apropiat de PNL și de Cotroceni.
Nou guvern de tranziție ar urma să fie unul mai suplu. Vor fi între 15 și 18 ministere și încă se discută de unul sau doi vicepremieri cu portofoliu sau nu. Guvernul PNL 2019-2020 să arăta cam așa:
Premier: Ludovic Orban (este deja desemnat de partid, dar președintele Iohannis va decide dacă merge pe mâna lui sau ținând cont de obiecțiile Pro România și nu numai să meargă pe mâna unei alte persoane)
Viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice: Robert Sighiartău (secretarul-general al PNL)
Viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României: Rareș Bogdan (dacă acceptă să plece de la Bruxelles, variantă greu de crezut).
Ministru de Externe: Vlad Nistor (profesor de istorie la Universitatea din București, considerat unul dintre apropiații lui Orban în momentele grele din anul 2016). O altă variantă este deputatul Ben Oni Ardelean, care are relații foarte bune cu republicanii americani. Pe ultima sută de m au intrat în cursă și Emil Hurezeanu, actualul ambasador al României în Germania și fostul ministru de externe, Cristian Diaconescu)
Ministru de Finanțe: Florin Câțu, liderul senatorilor PNL, văzut bine printre hipsteri, dar și imprevizibil uneori. O altă variantă este deputatul Bogdan Huțucă.
Ministrul Justiției. Aici, liberalii iau în considerare să meargă pe varianta unui independent, dar și variante precum Cristina Trăilă, Alina Gorghiu, Cristian Băcanu sau Ioan Cupșa sunt luate în calcul. NU ar mira pe nimeni dacă la inițiativa partenerilor strategici actualul ministru, Ana Birchall, să fie păstrată și în Guvernul PNL.
Ministerul Educației: Raluca Turcan este aici titular indiscutabil dacă își va dori să părăsească poziția de lider al deputaților PNL și care se bucură de sprijinul președintelui Iohannis. Deputatul de Bihor Florica Cherecheș este o altă variantă luată în calcul de liberali.
Ministerul Apărării: Ovidiu Raețchi, vicepreședintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaților, este pregătit de liberali pentru această poziție, având în vedere relația sa bună cu Statele Unite și Israelul.
Ministerul Muncii și Justiției Sociale: Dan Vâlceanu, vicepreședinte al PNL și deputat de Gorj, prezent deseori la tv pentru a apăra pozițiile PNL este opțiunea lui Orban pentru acest minister.
Ministerul Tineretului și Sportului: Mara Mareș, liderul tineretului PNL și deputat de Brașov.
Ministerul Afacerilor Interne: Victor Paul Dobre, deputat liberal cu experiență în domeniu și care a mai deținut acest portofoliu. O variantă ar fi și deputatul Florin Roman.
Ministerul Economiei: Iulian Dumitrescu, senator de Prahova, influent în partid. În cazul în care Orban preferă un apropiat, acesta ar putea fi liderul PNL Virgil Popescu.
Ministerul Mediului: deputatul de Iasi Costel Alexe este considerat specialistul partidului în acest domeniu.
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale: senatorul de Caraș-Severin Marcel Vela, care activează în Comisia pentru Ape și Păduri, este o variantă. Alternativele sunt deputatul de Dolj Nicolae Giugea sau președintele Comisiei Permanente pentru UNESCO, deputatul Ionel Palăr.
Ministrul Transporturilor: Deputatul Lucian Bode, președinte al Comisiei de Transporturi din Camera Deputaților, nu are aici nici o emoție.
Ministrul Culturii: Dacă Orban va opta pentru a integra în echipă și foști contestatari, Adriana Săftoiu, deputat de București, jurnalist și scriitor, poate fi o opțiune surpriză pentru portofoliul Culturii. Și Gigel Știrbu, actualul președinte al Comisiei pentru Cultură din Camera Deputaților, poate fi o opțiune, având în vedere că a mai ocupat această poziție.
Ministrul Turismului: Pentru această poziție, Orban s-ar putea adresa unui politician liberal din tânăra generație, precum Pavel Popescu.
Ministrul Fondurilor Europene: Bogdan Glăvan, profesor universitar în economie și consilier al lui Orban în acest domeniu.
sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat de presă | Corneliu Mureșan, președinte PSD Alba: PSD susține continuarea plafonării prețurilor la alimente
Plafonarea prețurilor la alimente, adoptată la inițiativa PSD, nu este un moft, ci o necesitate reală pentru un trai mai bun. Măsura trebuie să continue și după 1 octombrie pentru protejarea a milioane de români. Datele oficiale arată efectele pozitive ale plafonării prețului la alimente, la 2 ani de la introducerea acestei măsuri. Făina este […]
Comunicat de presă Corneliu Mureșan: PSD propune un Program Național de Relansare Economică menit să reașeze România pe traiectoria de creștere și dezvoltare
Corneliu Mureșan: PSD propune un Program Național de Relansare Economică menit să reașeze România pe traiectoria de creștere și dezvoltare România trece printr-o situație economică dificilă, iar singura șansă pentru redresare este un pachet de măsuri care să stimuleze creșterea economică și să încurajeze companiile pentru a face noi investiții prin care să creeze locuri […]
Primăria municipiului Aiud: Anunț public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru Planul de Mobilitate Urbană Durabilă pentru Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Aiud, actualizat
Primăria municipiului Aiud: Anunț public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru Planul de Mobilitate Urbană Durabilă Municipiul Aiud, cu sediul în Aiud, str. Cuza Vodă, nr. 1, județul Alba, titular al Planului de Mobilitate Urbană Durabilă pentru Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Aiud, actualizat, anunţă publicul interesat asupra depunerii solicitării de obținere a […]