CSU Alba Iulia – CSBT Alexandria 86-71, în Cupa României la baschet feminin, la Alba Iulia *Echipa lui Bilek aproape în semifinale

Astăzi, în prima manşă a sferturilor Cupei României la baschet feminin, în sala Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, CSBT Alexandria – CSU Alba Iulia, scor 71-86 (16-23, 18-20, 17-26, 20-17), albaiuliencele fiind considerate oaspete. Echipa lui Bilek a evoluat mulţumitor şi a condus în permanenţă pe tabela de marcaj, impunându-se destul de lejer, diferenţa fiind la un moment dat considerabilă (41-27 în sfertul al doilea, sau 67-46). Gruparea din Teleorman a reuşit doar să se apropie ameninţător la 3 puncte (27-30), astfel că Alba se poate considera aproape calificată, la „pauza mare” fiind un ecart de 9 puncte (43-34).

*Mesaj de la „Gruppo Arnsberg”

După conflictul avut la jocul cu „U” Cluj cu jandarmii (ce s-a lăsat cu amenzi), reprezentanţii galeriei „Gruppo Arnsberg” au afişat un banner sugestiv: „Ultraşi, nu infractori, 1.3.1.2”, sporterii albaiulieni scandând în repeteta rânduri „Să vină Cupa la Alba”. De altfel, faza finală a întrecerii este posibil să fie găzduită tot la Alba Iulia, şefii CSU intenţionând să liciteze în acest sens la FRB

Cele două echipe se duelează pentru un loc în semifinalele întrecerii, jocul retur fiind programat miercuri, la ora 12.00, tot la Alba Iulia, însă ecuaţia calificării pare deja rezolvată. CSU Alba îşi poate deja face planuri, întrucât Alexandria nu s-a arătat interesată de accederea mai departe, fiind în postura de victime sigure, deşi au revenit oarecum în ultimul sfert.

Pentru gazde au înscris Amanda Thompson – 28 puncte, Ekaterina Abramzon – 15, Jovana Vukoje – 12, Tereza Brantlova – 8,  Alexandra Uiuiu – 6, Becca Tobin – 6, Ildiko Nagy – 5, Zenta Melnika – 4, Ramona Laza – 2

*Accidentare serioasă în tabăra adversă

În sfertul al doilea, Alina Chivu (CSMT Alexandria) s-a accidentat destul de serios la glezna dreaptă, fără a fi însă lovită de vreo adversară. Jucătoarei i-au dat lacrimile de durere, iar episodul a fost unul ce a strârnit atenţia dar şi emoţiile publicului, în condiţiile în care ambulanţa a ajuns la sală după circa 15 minute, iar baschetbalista suferea din greu pe marginea terenului, fiind întinsă pe targă.

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]