CSŞ Blaj, campioană judeţeană la juniori B1 *Echipa lui Alin Hancăş va juca la turneul zonal de la Sânnicolau Mare
Echipa de fotbal juniori B1 a Clubului Sportiv Şcolar Blaj, pregătită de Alin Hancăş, a câştigat campionatul judeţean la această categorie de vârstă şi va juca, sâmbătă şi duminică, la turneul zonal, de la Sânnicolau Mare, unde va reprezenta judeţul Alba în lupta pentru calificarea în faza semifinală.
CSS Blaj va întâlni, in grupa sa, Jiul Petrosani (sâmbătă, 30 mai, ora 10.00) şi echipa gazdă, Unirea Sânnicolau Mare (duminică, 31 mai, ora 10.00), prima clasată urmând a se califica in faza următoare a competiţiei.
Elevii pregătiti de Alin Hancăş au reusit să termine campionatul înaintea Unirii Alba Iulia, iar titlul a fost cucerit chiar pe terenul acesteia, dupa un 0-0 care a asigurat blăjenilor locul întâi. Campionatul judeţean de fotbal juniori B1 a reunit la start doar 5 echipe, care au disputat 2 tururi si 2 retururi, iar CSŞ Blaj s-a impus în final, terminând campionatul cu 2 puncte în plus faţă de următoarea clasată, dar având un apetit ofensiv deosebit, diferenţa de golaveraj dintre CSȘ Blaj şi Unirea Alba Iulia fiind de aproape 30 de goluri.
Iată componenţa lotului echipei CSŞ Blaj, campioană judeţeană la fotbal, juniori B1, Portari: Alexandru Bojan (1998) şi Octavian Radu (1999);
Jucători de câmp: Alin Costea (1998), Darius Laslău (1998), Mihai Cucui (1998), Cătălin Pocan (1998), Cosmin Macarie (1998), Daniel Fodor (1999), George Voic (1999), Cristian Pintea (1999), Darius Micu (1999), Lucian Orian (1999), Alexandru Stânea (1999), Peter Windt (1999), Daniel Şerban (2000), Bogdan Jica (2000) şi Robert Lăcătuş (2000).
Cei mai promiţători fotbalişti din această generaţie sunt, în opinia lui Alin Hancăş, Darius Micu, atacant, golgeterul ultimelor două ediţii de campionat, jucător aflat în atenţia formaţiilor cu puternice centre de juniori din ţară, George Voic, care evoluează pe postul de mijlocaş stânga, şi Daniel Fodor, mijlocaş central.
Alin Hancăş , antrenor CSŞ Blaj: „CSŞ Blaj a câştigat anul acesta campionatul judeţean la juniori B1, jucători născuti în 1998 şi 1999, dar noi am folosit şi copii născuti în anul 2000. Este o performanţă pentru aceşti juniori, care poate să îi stimuleze pentru viitor. Am acces la un turneu zonal, în care încercăm să facem o figură cât mai frumoasa. Ştiti că rezultatele depind de mai mulţi factori, dar noi încercăm să avem un joc de calitate, iar în urma acestuia să vină şi rezultatele.”
Articol semnat de Nicu GOGA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României