CS Unirea Alba Iulia – vicecampioană naţională la semimaraton *Fără sprijin financiar, albaiuliencele au luat argintul
Duminică 15 septembrie, au avut loc la Oradea Campionatele Naţionale de Semimaraton pentru seniori, tineret şi juniori. În proba senioarelor pe distanţa de 21,095 kilometri, echipa CS Unirea Alba Iulia a obţinut locul secund dintre cele 7 echipe prezente la start. Podiumul a fost completat de CSM Zalău – locul întâi şi CSU Galaţi – locul 3. La individual Ana Rodean a ocupat locul 6 cu timpul de 1.18:35, Alina Boholţan a terminat pe poziţia a 9-a cu rezultatul de 1.19:45, iar Andra Ologu s-a clasat pe locul 16 (o oră, 22 de minute şi 21 secunde). Toate cele trei sportive pregătite de antrenorul Gabriel Avram, au dublă legitimare între CS Unirea Alba Iulia şi CS Universitatea Alba Iulia. „Rezultatul îl consider unul peste aşteptări având în vedere dificultăţile financiare prin care trecem în acest an. Clubul Unirea Alba Iulia trăieşte doar din alocaţia bugetară, care este eşalonată doar pe primele trei trimestre iar CS Universitatea Alba Iulia nu doreşte să finanţeze activitatea atletică. În aceste condiţii, participarea la Campionatele Naţionale de Maraton programate în 6 octombrie rămâne incertă”, a declarat antrenorul Gabriel Avram.
Abandonate de toată lumea, cele mai bune sportive ale judeţului din 2012 au găsit totuşi un sprijin în persoana domnului Mihai Oancea care, cu multă amabilitate, le-a pus la dispoziţie pentru refacere baza de la Spice Fitness, lucru pentru care atleţii şi antrenorii îi mulţumesc.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României