CS Municipal Unirea Alba Iulia – vicecampioană națională la Under 15! Performanță pentru poloistele din Cetatea Marii Uniri
Rezultat notabil pentru secția de polo din cadrul CS Municipal Alba Iulia, echipa feminină Under 15 devenind vicecampioană națională, titlul fiind cucerit de Triumf București (au mai participat Dinamo București și CSȘ Nr. 1 Steaua București).
De asemenea, două dintre poloiste au primit premii individuale: Sara Mihai – pentru cel mai bun portar și Amalia Novăcean – pentru golgheter.
Este a doua distincție intrată în panoplia clubului din Cetatea Marii Uniri după medalia de bronz din 2019.
“Au început să se vadă rezultatele muncii din ultimii 4 ani, felicit antrenorii și sportivele. Săptămâna aceasta așteptăm o nouă medalie de argint, și la Under 17, după care vom face o analiză a secției de polo. Respectiv vom stabili perioada cantonamentului centralizat din această vară și perticiparea la un turneu internațional, probabil în Croația”, a declarat Radu Urcan, directorul CSM Unirea Alba Iulia.
Campionatul s-a derulat sub forma a 4 turnee, 3 în București și unul în Alba Iulia, iar CSM Unirea Alba Iulia a strâns 8 victorii și 4 meciuri pierdute (trei împotriva campioanei). În această ediție a întrecerilor interne feminine, CSM Unirea a avut trei echipe, pe lângă cele două amintite mai sus a mai participat și formația Under 19, care s-a clasat pe locul al 4-lea (unde au activat în ultima perioadă și 10 jucătoare din Kiev). De la toamnă intențiile sunt pentru constituirea unei echipe care să participe în prima ligă de senioare.
La Under 15, antrenorii Ovidiu Pocol și Dorin Pocol s-au bazat pe efectivul compus din Sara Mihai, Larisa Jorja – portari, Amalia Novăcean (căpitanul echipei), Sara Koncz, Teodora Udrea, Diana Tamislav, Derina Tiron, Flavia Șoaită, Alessia Dăian, Adriana Negruțiu și Iulia Roman – jucătoare
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Marți, 1 aprilie, Volei Alba Blaj – Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupa CEV! Coregrafie impresionantă în „Alba Blaj” Arena
Marți, 1 aprilie, Volei Alba Blaj – Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupa CEV! Coregrafie impresionantă în „Alba Blaj” Arena Marți, de la ora 18.00, în „Alba Blaj” Arena, se dispută partida dintre Volei Alba Blaj și Igor Gorgonzola Novara, returul finalei Cupei CEV. O partidă specială pentru „Mica Romă”, prima finală continentală găzduită de […]