Craterele din cartierul Oarda de Jos – Alba Iulia
La sesizarea mai multor cetăţeni care folosesc în traseul lor de zi cu zi, drumuri din cartierul albaiulian Oarda de Jos, cu privire la „craterele prin care aceştia sunt nevoiţi să treacă” mereu, ne-am deplasat la faţa locului pentru a reconstitui experienţa zilnică a locuitorilor din Ciugud, de exemplu, care fac naveta la Alba Iulia. Am identificat cele două străduţe, respectiv strada Busuiocului şi strada Dumbrăviţei, am identificat şi am simţit, atât din maşină cât şi mergând pe jos, craterele la care făcea referire, exasperat, unul dintre şoferii care este nevoit să traverseze Oarda de Jos. În acelaşi timp, foarte mulţi ordeni sunt mulţumiţi că vor avea şi ei canalizare şi apă.
Gropile au rezultat în urma lucrărilor, finanţate din bani europeni, făcute pentru introducerea reţelei de canalizare. Urmează să se facă şi racordarea la reţeaua de apă iar, conform contractului, Hidroconstructia S.A., firma care a câştigat licitaţia va reface şi asfaltul la starea iniţială. Primăria Alba Iulia, prin vocea purtătorului său de cuvânt, Mihai Coşer, a declarat că „în acest moment se face un inventar al tuturor străzilor cu gropi, şi când condiţiile meteorologice vor permite, cel mai probabil în zilele următoare, se va interveni peste tot unde este necesar, inclusiv în cartierul Oarda de Jos”. (B.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari