Comunicat de presă | Protest în față de la APA CTTA Alba pentru scăderea tarifelor la apă și canalizare
Comunicat de presă | Protest în față de la APA CTTA Alba pentru scăderea tarifelor la apă și canalizare
Astăzi, începând cu ora 12:00, în fața sediului APA CTTA Alba, va avea loc o acțiune de protest față de tarifele practicate pentru serviciile de apă potabilă și canalizare, față de managementul dezastruos al companiei publice, transformată într-o firmă de casă a PNL, față de indiferența cu care Ion Dumitrel și liderii PNL Alba îi tratează pe cetățeni și refuză să reformeze compania, continuând să-i ardă la buzunar, factură după factură.
Citește și: Comunicat de presă | Apusenii au nevoie de un Parc Industrial, de investitori și dezvoltare economică
Împreună cu cetățenii orașului vom cere public, în stradă, de la geamul șefilor PNL ai APA CTTA, scăderea tarifelor, depolitizarea companiei publice și implementarea unui program de management eficient.
Ion Dumitrel și PNL Alba trebuie să înceteze să administreze companiile de utilități publice precum niște pușculițe de partid, trebuie să înceteze să-i ardă pe cetățeni la buzunare cu tarifele uriașe practicate.
Tarifele în Alba și Alba Iulia sunt mai mari decât în toate cele 7 județe vecine: un metru cub de apă potabilă și canalizare este, în Alba Iulia și județul Alba, 14,15 lei (fără TVA). Pentru aceste servicii, vecinii noștri din județul Sibiu plătesc 9,01 lei; din Cluj – 10,55 lei, din Bihor – între 10,49 lei și 12,21 lei; din județul Hunedoara – între 9,22 și 13,06 lei; din Vâlcea – 10,23; Tarife mai mici pentru aceste servicii sunt și în Arad și Mureș, potrivit datelor ANRSC.
Tarifele la aceste utilități vor crește procentual până în 2028 potrivit strategiei de tarifare elaborate de PNL: De la 1 ianuarie 2025 cu încă 2,9%. De la 1 ianuarie 2026 cu încă 3,75%. De la 1 ianuarie 2027 cu încă 1,24%. De la 1 ianuarie 2028 cu încă 3%.
De asemenea, în timp ce plătim cele mai mari tarife la utilități, șefii PNL trăiesc pe picior mare: directorul general al APA CTTA Alba, Ștefan Bardan, a câștigat în 4 ani peste 7,5 miliarde de lei vechi, ajungând în 2022 să aibă venituri mai mari decât președintele României, Klaus Iohannis.
PSD Alba, prin vocea lui Corneliu Mureșan, a propus un program clar și eficient pentru remedierea acestor deficiențe, pentru scăderea tarifelor la apă și canalizare. PSD Alba și cetățenii județului vor cere, acum și în stradă, prețuri normale, decente, pentru serviciile la apă și canalizare.
Partidul Social Democrat Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari