Curier Județean

Colegiul Național „HCC” Alba Iulia și Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vințu de Jos, decorate cu Ordinul „Meritul pentru Învățământ”: 56 de profesori și oameni ai școlii, decorați în urmă cu 20 de ani cu aceeași distincție

Ioana Oprean

Publicat

în

Colegiul Național „HCC” Alba Iulia și Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vințu de Jos, decorate cu Ordinul „Meritul pentru Învățământ”: 56 de profesori și oameni ai școlii, decorați în urmă cu 20 de ani cu aceeași distincție

Marți, 8 octombrie, președintele României, Klaus Iohannis, a decorat 101 unități de învățământ din țară cu Ordinul „Meritul pentru Învăţământ” în grad de Mare Ofițer, Comandor, Ofițer sau Cavaler, „în semn de apreciere și recunoștință pentru contribuția dascălilor la dezvoltarea României prin educație, pentru profesionalismul și dăruirea cu care s-au dedicat misiunii transformatoare a școlii în viața elevului, dar și a comunității, preocupându-se de continua îmbunătățire a actului educațional”.

Din județul Alba, cu prilejul „Zilei Mondiale a Educației”, au primit această înaltă decorație Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia și Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vințu de Jos.

Citește și: Două unități de învățământ din județul Alba, premiate de președintele României cu distincția „Meritul pentru Învăţământ” în grad de Ofiţer”

Distincțiile au fost primite de către prof. Valer Cerbu (directorul Colegiului Naţional „HCC”), el însuși decorat cu aceeași distincție la inaugurarea decernării ei, în anul 2004, respectiv prof. Alina Crișan (directoarea Școlii Gimanziale „Iuliu Maniu” Vințu de Jos).

Dacă despre performanțele Colegiului „HCC” nu sunt prea multe de spus, fiind „Harvard-ul” liceelor din județul Alba, trebuie subliniate meritele Școlii Gimnaziale „Iuliu Maniu” Vințu de Jos, pe care rezultatele obținute an de an atât la învățătură, cât și la olimpiadele școlare sau la admiterea la licee o recomandă ca fiind cea mai bună școală din mediul rural al județului Alba. Subliniem faptul că cele două unități de învățământ sunt primele din județul Alba decorate cu Ordinul „Meritul pentru Învățământ” în cei peste 20 de ani de când se decernează această distincție.

În schimb, în 2004, când s-au acordat în primă promoție Ordinul „Meritul pentru Învățământ” și Medalia „Meritul pentru Învățământ”, clasa I-a, a II-a sau a III-a, la propunerea ministrului Educației. Alexandru Athanasiu, și prin decret al președintelui Ion Iliescu, au primit atunci distincții 56 de profesori și oameni ai școlii din județul Alba.

Este vorba despre profesori universitari, conducerea Inspectoratului Școlar Județean și a Casei Corpului Didactic Alba, inspectori școlari de specialitate, directori de licee, școli și grădinițe, profesori, un maistru instructor și o învățătoare, dar și o economistă, două contabile, o secretară, o bibliotecară, un informatician și un administrator de liceu.

În anul 2004, cea mai mare distincție prezidențială i-a fost înmânată fostului rector al Universității „1 Decembrie”, Moise Achim, Ordinul „Meritul pentru Învățământ” în grad de Mare Ofițer, „pentru abnegaţia şi devotamentul puse în slujba învăţământului românesc, pentru contribuţia deosebită la dezvoltarea şi promovarea cercetării ştiinţifice din ţara noastră, cu ocazia «Zilei Naţionale a României»”.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere

Ioana Oprean

Publicat

în

Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț

Ioana Oprean

Publicat

în

Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]

Citește mai mult