Centrul Cultural Creştin „Halta” din Cugir are nevoie de sprijin
Înfiinţat în urmă cu cinci ani, Centrul Cultural Creştin situat în halta Cugir a devenit pentru mai bine de 100 de persoane, în marea lor parte de etnie romă, un loc de interes public, de un important sprijin pentru cei cu nevoi sociale, valoarea construcţiei ridicându-se la 300.000 de euro. Având în vedere sprijinul deosebit oferit de fundaţia olandeză de caritate „HULP DOOR GENADE”, 50 de familii din Cugir reprezentând 103 persoane au beneficiat sistematic de hrană caldă precum şi de bunuri constând în obiecte de îmbrăcăminte, încălţăminte dar şi de substanţiale cadouri oferite acestor defavorizate familii cu prilejul sărbătorilor religioase. Totodată, locaţia cultural-creştină oferă posibilitatea persoanelor respective să participe în mod permanent la activităţi cultural-educative şi sportive organizate de administraţia centrului.
Din păcate, perioada mai bună a trecut iar acum asociaţia se confruntă cu probleme care creează greutăţi în desfăşurarea activităţii. Potrivit administratorului Gheorghe Cioran, lipsa sprijinului financiar dar şi ajutoarele materiale pe care le asigură fundaţia olandeză se observă destul de serios mai ales în perioada de iarnă, când costurile cu utilităţile sunt foarte ridicate. La toate acestea se adaugă impozitele foarte ridicate pe care trebuie să le plătească, valoarea penalităţilor fiind în continuă creştere. „Singura speranţă rămâne ca primăria şi noul consiliu local să ne acorde sprijin în aşa fel încât din toamnă centrul să intre într-un circuit şcolar în regim de parteneriat cu instituţiile locale de învăţământ, astfel încât centrul să beneficieze de ajutorul autorităţilor locale”, a mai precizat administratorul Gheorghe Cioran. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari