Cartierul albaiulian Oarda de Sus și 19 sate din județ rămân fără apă, din această noapte, timp de 48 de ore – Se lucrează la cuplarea noii aducţiuni care subtraversează râul Mureş
SC Apa CTTA SA Alba anunţă întreruperea furnizării apei potabile în data de 19.04.2016, începând cu ora 00.00, din aducţiunea Dn 1200 mm (FIR II) în vederea realizării lucrărilor de cuplare a noii aducţiuni care subtraversează râul Mureş.
Se estimează că durata întreruperii este de cca. 40 ore, din cauza lucrărilor deosebit de complexe, respectiv golire aducţiune, epuizmente, execuţie racorduri, spălări tronsoane, etc.
Vor fi afectate de această întrerupere consumatorii din următoarele zone:
– Cartierul Oarda de Sus al municipiului Alba Iulia;
– Comuna Ciugud – satele Limba, Ciugud, Şeuşa, Drâmbar, Teleac, Hăpria;
– Comuna Berghin – satele Berghin, Straja, Ghirbom, Henig;
– Comuna Sântimbru – satele Totoi, Dumitra;
– Comuna Ighiu – satele Ighiu, Bucerdea Vinoasă;
– Comuna Cricău – satele Cricău, Craiva, Tibru;
– Comuna Stremţ – satele Stremţ, Geoagiu de Sus.
”În funcţie de termenul de finalizare a lucrărilor şi de consumurile de apă, în aceste zone pot apărea perturbaţii în continuitatea alimentării cu apă a consumatorilor precum şi depăşiri ale parametrilor turbiditate şi Fier, situaţie în care vom fi nevoiţi să procedăm la purjarea apei până la încadrarea în parametrii de calitate. Rugăm consumatorii din aceste zone să îşi asigure rezerva de apă potabilă pentru perioada de întrerupere. Rugăm consumatorii ca în primele ore de la reluarea furnizării apei, să nu utilizeze apa pentru scopuri alimentare, ci numai pentru consum menajer. Rugăm consumatorii din aceste zone să își asigure rezerva de apă potabilă pentru perioada de întrerupere”, transmit reprezentanții Apa CTTA.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari