Caragiale la Atelierul Creativ din Alba Mall
În cadrul proiectului „SOS lectura!” iniţiat de Liceul Sportiv Alba Iulia, la Atelierul Creativ din Alba Mall s-a desfăşurat activitatea „I.L.Caragiale: citesc, cunosc, interpretez”, în parteneriat cu elevii Şcolii „Avram Iancu” Abrud.
Elevii clasei a II-a B de la Liceul Sportiv şi cei ai clasei a III-a de la Şcoala „Avram Iancu” Abrud, îndrumaţi de prof. David Aranka şi înv. Ioana Râşteiu, au pus în prim-plan realizările pe plan literar, interpretativ şi artistic, ţintind obiectivul proiectului ce vizează îmbunătăţirea competenţelor de lectură, dezvoltarea interesului pentru opera lui I.L. Caragiale, cu texte selectate pentru învăţământul primar. La selecţia textelor literare, cât şi la documentarea despre biografia scriitorului s-au implicat bibl. Raluca Gheorghiu, de la Liceul Sportiv, iar atelierul literar a fost coordonat de bibl. Viorica Onişoru de la Casa Corpului Didactic Alba, partener al proiectului.Dramatizările după „Schiţele” lui Caragiale i-au avut ca protagonişti pe elevii abrudeni, îndrumaţi de înv. Ioana Râşteiu. Îmbrăcaţi în costumele epocii, copiii au prezentat fragmente din schiţele „Vizită”, „Dl. Goe” şi „Bubico”. Pentru a-şi pune în valoare talentul artistic, elevii albaiulieni au prezentat într-o expoziţie de arte plastice scene celebre din aceste schiţe, cu toţii fiind aplaudaţi de părinţii şi bunicii prezenţi. Elevii, cadrele didactice şi partenerii s-au bucurat de sprijinul Asociaţiei „Agora”, partener cu Primăria Alba Iulia şi Consiliul Judeţean Alba în proiecte educative. R.G.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea