Buldoexcavator, cu accesorii, pentru activități diverse, la Primăria Arieșeni. Investiție de peste 260.000 de lei
Buldoexcavator, cu accesorii, pentru activități diverse, la Primăria Arieșeni. Investiție de peste 260.000 de lei
Consiliul Local Arieșeni a lansat miercuri, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru achiziționarea unui buldoexcavatori. Valoarea totală estimată a investiției este de 267.269,66 de lei, fără TVA.
În interiorul comunei Arieșeni se află o serie de străzi vicinale, autoritățile locale făcând eforturi pentru modernizarea acestora, caz în care se impune achiziționarea unor utilaje pentru întreținerea, exploatarea acestora în cele mai bune condiții, pentru reducerea cheltuielilor necesare cu întreținerea acestora și evitarea degradării lor(deszăpezirea pe timp de iarnă, întreținerea șanțurilor pluviale, a canalelor colectoare pentru apele pluviale).
Necesitatea și oportunitatea realizării investiei sunt susținute de mai mulți factori locali. Majoritatea drumurilor din comună, însumând cca 60 Km, care sunt parțial asfaltate și parțial pietruite, necesită întreținere permanentă.
Un element important al lucrărilor de întreținere a drumurilor constituie curățarea șanțurilor aparțînătoare, asigurând astfel scurgerea apelor pluviale, aceste șanțuri necesită intertinere permanentă. Aceste șanțuri împreună cu acostamentele drumurilor trebuie curățate, iar arbuștii și vegetația de pe zona de protecție aferentă drumurilor, trebuie tăiate periodic, pentru asigurarea conditiiior optirne de vizibilitate, pentru siguranță circulației rutiere. Perioada de iarnă în această zona visa vis de unele părți ale țării este destul de lungă, cu ninsori abundente, grosimea stratului de zăpadă putând ajunge în unele ierni și la 1 metru, ceea ce face necesar o deszăpezire permanentă pentru asigurarea circulației pe această perioada a anului.
Primăvară prin topirea cantităților de zăpadă șanțurile sunt colmatate deseori, ceea ce necesită intervenția promptă pentru prevenirea spălării drumurilor.
Pe perioada de vara pot apărea ploi torențiale sau perioade ploioase îndelungate cu ocazia cărora rurile și pârâurile ies din curs, cauzând pagube serioase pe terenurile învecinate aferente sau chiar în intravilanul localității.Utilaul și echipamentele propuse a fi achiziționate prin proiect vor deservi aceste activități prin mobilizarea rapidă putând reduce dimensiunea pagubelor. Toate aceste necesități apărute la nivelul Comunei Arieșeni susțîn oportunitatea achiziționării acestor dotări.
Având în vedere toate aceste argumente, în vederea intervenției în caz de necesitate cât mai repede posibil un utilaj de tip Buldoexcavator, poate satisface aceste necesități.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc”
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc” Într-un domeniu tradițional dominat de bărbați, Tania Stanca, o tânără de 27 de ani, își face loc cu succes ca șofer de taxi în Alba Iulia. Tania este șofer de taxi de 1 an în Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul