Bibliobusul donat de francezii din La Manche şi-a început itinerariul prin judeţul Alba
Primii au urcat la bord preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel, şi Rolande Brécy, consilier general al departamentului La Manche
Bibliobusul donat de Consiliul General al departamentului La Manche din Franţa Consiliului Judeţean Alba a fost pus ieri în funcţiune. Ieri, preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel şi Rolande Brécy, consilier general responsabil de cooperarea descentralizată, au semnat şi actele prin care biblioteca ambulantă intră oficial în posesia autorităţilor judeţene. Bibliobusul, un fel de bibliotecă mobilă, a fost donat cu titlu gratuit de partenerii francezi, urmând a fi folosit de Consiliul Judeţean Alba pentru dinamizarea şi multiplicarea acţiunilor sale culturale. El va fi utilizat, în principal, pe trei axe: bibliotecă mobilă – pentru schimbul de cărţi între Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” şi bibliotecile din teritoriul judeţului Alba, în special din mediul rural; vehicul educaţional – prin implicarea în activităţi educaţionale destinate învăţării limbii franceze; vehicul de animaţie culturală – prin implicarea în programele şi acţiunile culturale ale Consiliului Judeţean Alba. Prima destinaţie a fost ieri Primăria din Pianu de Jos unde copiii din comună au avut ocazia să se familiarizeze cu bilbioteca ambulantă.
Din delegaţia franceză prezentă cu această ocazie la Alba Iulia mai fac parte Jean Lepetit – consilier general, primar al localităţii Saint-Vaast-La-Hougue, Laurence Loyer-Camebourg – director general responsabil de cultură în cadrul CG La Manche şi Thierry Motte – consilier al preşedintelui CG la Manche.
Miercuri a fost vernisată, la ora 17.00, la Palatul Apor, o expoziţie de fotografie intitulată „Priviri încrucişate”, expoziţie cu lucrări realizate de un artist fotograf din judeţul Alba – Călin Şuteu – şi un artist fotograf din departamentul La Manche, în cadrul unui program de schimb cultural.
Un alt punct important al vizitei oficialilor francezi este întâlnirea de lucru cu municipalitatea din Alba Iulia, întâlnire dedicată cooperării între localităţile deţinătoare de cetăţi Vauban, în localitatea Saint-Vaast-La-Hougue existând unul dintre cele mai importante situri Vauban din Franţa. (N.L.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României