Autospecială pentru persoanele cu dizabilități, rezidente ale Căminului pentru Persoane Vârstnice din Alba Iulia, achiziționată de Primăria municipiului
Persoanele cu dizabilități locomotorii, rezidente ale Căminului pentru Persoane Vârstnice din Alba Iulia se vor putea deplasa de acum cu o mașină adaptată nevoilor lor. La începutul acestei luni, Primăria municipiului Alba Iulia a achiziționat un autoturism Dacia Dokker, dotat special pentru transportul persoanelor în fotoliu rulant.
Autospeciala este echipată cu rampă de acces din aluminiu cu suprafață antiderapantă, pliabilă în interior cu blocare în două poziții, vertical și orizontal, sistem de siguranță și confort Future Safe cu sprijin lombar și cervical, fixare fotoliu rulant în patru puncte cu două centuri de siguranță retractabile în partea din față și două centuri cu tensionare în partea din spate, adaptare sistem electric pentru blocare/deblocare centuri de siguranță față pentru fotoliul rulant, centuri de siguranță în trei puncte pentru persoana transportată în fotoliul rulant, omologare RAR ca vehicul special cu posibilitate de configurare a locurilor, vehicul special pentru transportul a 5 persoane pe locurile originale sau 2 persoane pe locurile originale și o persoana în fotoliu rulant.
Mașina este fabricată în 2020, îndeplinește standardul Euro 6, este dotată cu aer condiționat și cu un sistem care deblochează centurile doar în situația în care rampa este așezată pe sol, pentru imposibilitatea deblocării fotoliului rulant în mers.
„Lucruri și gesturi simple, banale, pe care majoritatea dintre noi le percepem ca normale și le facem mecanic, pentru ei sunt aproape imposibil de realizat. E datoria noastră să îi susținem pe cei mai puțin norocoși, iar Primăria se implică activ în protejarea persoanelor cu dizabilități. Sunt părinții și bunicii noștri și ține de respect, de empatie, de omenie, până la urmă, să le cream condiții pentru ca ei să resimtă cât mai puțin neajunsurile vieții.
Autospeciala construită special pentru transportul persoanelor cu dizabilități locomotorii pe care Primăria Alba Iulia a achiziționat-o si predat-o Căminului de Vârstnici este doar un prim pas în acest sens. Ne dorim sa le aline puțin din suferință și să îi ajute în tot ceea ce înseamnă mobilitate, acces la tratamente, investigații, pentru a duce o viață cât mai apropiată de normalitate” spune Voicu Paul, viceprimarul cu atribuții de primar al municipiului Alba Iulia
Valoarea investiției a fost de 115.735,83 lei (23.667,91 euro), iar este furnizorul: Deltamed, Gilău, jud. Cluj.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Daria Costea, tânăra interpretă de folclor de pe Valea Târnavei Mici, locul I în cadrul Festivalului Concurs „In memoriam Vasile Conțiu”, de la Târgu Mureş
Daria Costea, tânăra interpretă de folclor de pe Valea Târnavei Mici, locul I în cadrul Festivalului Concurs „In memoriam Vasile Conțiu”, de la Târgu Mureş Tânăra interpretă de folclor de pe Valea Târnavei Mici care a impresionat la emisiunea TVR „Vedetă populară”, Daria Costea, şi-a trecut în palmares, unul deosebit de bogat pentru cei 18 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Sportacum o zi
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Ştirea zileiacum 10 ore
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori
-
Curier Județeanacum 4 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
LIVE VIDEO: Ziua Imnului Național al României 2024, sărbătorită la Alba Iulia, în Piața Tricolorului