Astăzi, ACS Sepsi Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia Deplasare în „infernul” secuiesc
Deplasare tensionată pentru CSU Alba Iulia şi studentele lui Popov în inima Ţării Secuilor, pentru etapa a 20-a din Liga Naţională de baschet. „Intermediara” programează astăzi, în Sala „Kati Szabo”, de la ora 18.00, o confruntare a ambiţiilor între vecinele de clasament, ce au acumulat 34 de puncte, ACS Sepsi Sf. Gheorghe (locul 4, 15 victorii şi 4 eşecuri) şi CSU Alba Iulia (poziţia a 3-a, 16 succese şi două înfrângeri, un meci mai puţin).
*Prahalis – „cea mai tare”!
Venită din WNBA (Phoenix Mercury), Samantha Prahalis (23 de ani) este cea mai bună jucătoare a stagiunii, fiind prima în topul punctelor marcate (423, medie 22.3/ meci) şi cel al paselor decisive (5.5 puncte/meci) clasându-se şi pe ultima treaptă a podiumului la capitolul eficienţă (cu 22 de unităţi). „Ne aşteaptă o confruntare complicată şi dificilă. Cu siguranţă publicul din Sf. Gheorghe, recunoscut pentru ardoarea cu care sprijină echipa va pune o presiune suplimentară pe jucătoarele noastre. Noi ne dorim să învingem pentru a ne consolida locul secund, dar pentru aceasta suntem obligaţi să găsim soluţii pentru a o anihila pe Prahalis, o jucătoare extraordinară, greu de blocat”, a declarat antrenorul Miroslav Popov.
*Sezon fierbinte
Stagiunea trecută, combatantele s-au încins la maximum, duelurile fiind unele ce au ajuns chiar în sfera etnică. Alba are avantaj în partidele directe, scor 5-1, cu 4 succese consecutive împotriva actualei formaţii a Elenei Dincă. În tur, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” a fost 78-65, acestui succes mai adăugându-se alte două în play-off-ul precedent, plus semifinala din Final Four-ul Cupei României.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României