Ştirea zilei

Arhiepiscopia Romano-Catolică din Alba Iulia, pe cale să recupereze în justiție peste 2,5 hectare de teren în comuna Meteș

Ioana Oprean

Publicat

în

Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia solicită în justiție retrocedarea unor imobile (terenuri) în suprafață de peste 2,5 hectare (26.721 metri pătrați) aflate pe raza comunei Meteș, despre care susține că sunt în proprietatea sa ”tabulară”, fără a deține, însă, posesia asupra acestora.

Instituția religioasă a câștigat, pe fond, procesul prin care solicită anularea unei decizii din anul 2016, a Comisiei de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au aparţinut Cultelor Religioase din România. Prin această decizie, Comisia a respins solicitarea Arhiepiscopiei de retrocedare a imobilulului de la Meteș. Motivul respingerii a fost faptul că nu s-a făcut dovada preluării abuzive de către Statul Român a acestora. Arhiepiscopia Romano-Catolică a contestat hotârârea Comsiei la Curtea de Apel Alba Iulia.

”Admite acţiunea în contencios administrativ formulată de reclamanta Arhiepiscopia Romano-Catolică Alba Iulia în contradictoriu cu pârâta Comisia Specială de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au Aparţinut Cultelor Religioase din România şi în consecinţă: Anulează Decizia nr. 5444/21.04.2016 emisă de către pârâtă. Obligă pârâta să procedeze la emiterea deciziei de retrocedare în favoarea reclamantei a bunurilor imobile situate în comuna Meteş f.n., jud. Alba, înscrise în cartea funciară nr. 26 a localităţii Meteş”, se afirmă în minuta deciziei de la Curtea de Apel. Reprezentanții Comisiei din subordinea Guvernului au formulat recurs, astfel încât dosarul a ajuns pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție unde se va pronunța sentința definitivă. Instanța din Alba Iulia a respins cererea de intervenție a unei familii din Meteș, care a construit o locuință în anul 1974 pe o parte din terenul aflat în dispută și care a susținut că preluarea de către statul român a imobilelor s-a făcut în anul 1923, cu mult înainte de acțiunile abuzive ale statului comunist.

”Curtea conchide că reclamanta, deși este proprietarul tabular al imobilului revendicat, nu se bucură de deplinătatea atributelor conferite de lege dreptului său, fiind lipsită într-o manieră lipsită de echivoc și iremediabilă atât de atributul posesiei, cât și de cel al dispoziției. În atare situație este evident, prin raportare la realitatea evenimențială reținută, că a avut loc o preluare abuzivă a imobilului, fără titlu, de către stat, prin autoritățile publice locale, în fapt reclamanta fiind împiedicată să se bucure în deplinătate de dreptul său tabular care nu poate fi valorificat pe calea unei acțiuni de drept comun în revendicare, întrucât autoritățile publice locale au emis acte administrative care au produs efecte în beneficiul particularilor pentru o parte a imobilului, iar cealaltă parte se află în continuare în administrarea acestora”, se susține în motivarea hotărîrii de la Curtea de Apel. Instanța din Alba Iulia a mai reținut faptul că ”preluarea abuzivă a imobilului a avut loc în perioada statului comunist, începând cu anul 1970”, perioadă care se află în interiorul celei reglementate de OUG 94/2000, respectiv 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult