Ştirea zilei

Arhiepiscopia Romano-Catolică din Alba Iulia, pe cale să recupereze în justiție peste 2,5 hectare de teren în comuna Meteș

Ioana Oprean

Publicat

în

Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia solicită în justiție retrocedarea unor imobile (terenuri) în suprafață de peste 2,5 hectare (26.721 metri pătrați) aflate pe raza comunei Meteș, despre care susține că sunt în proprietatea sa ”tabulară”, fără a deține, însă, posesia asupra acestora.

Instituția religioasă a câștigat, pe fond, procesul prin care solicită anularea unei decizii din anul 2016, a Comisiei de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au aparţinut Cultelor Religioase din România. Prin această decizie, Comisia a respins solicitarea Arhiepiscopiei de retrocedare a imobilulului de la Meteș. Motivul respingerii a fost faptul că nu s-a făcut dovada preluării abuzive de către Statul Român a acestora. Arhiepiscopia Romano-Catolică a contestat hotârârea Comsiei la Curtea de Apel Alba Iulia.

”Admite acţiunea în contencios administrativ formulată de reclamanta Arhiepiscopia Romano-Catolică Alba Iulia în contradictoriu cu pârâta Comisia Specială de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au Aparţinut Cultelor Religioase din România şi în consecinţă: Anulează Decizia nr. 5444/21.04.2016 emisă de către pârâtă. Obligă pârâta să procedeze la emiterea deciziei de retrocedare în favoarea reclamantei a bunurilor imobile situate în comuna Meteş f.n., jud. Alba, înscrise în cartea funciară nr. 26 a localităţii Meteş”, se afirmă în minuta deciziei de la Curtea de Apel. Reprezentanții Comisiei din subordinea Guvernului au formulat recurs, astfel încât dosarul a ajuns pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție unde se va pronunța sentința definitivă. Instanța din Alba Iulia a respins cererea de intervenție a unei familii din Meteș, care a construit o locuință în anul 1974 pe o parte din terenul aflat în dispută și care a susținut că preluarea de către statul român a imobilelor s-a făcut în anul 1923, cu mult înainte de acțiunile abuzive ale statului comunist.

”Curtea conchide că reclamanta, deși este proprietarul tabular al imobilului revendicat, nu se bucură de deplinătatea atributelor conferite de lege dreptului său, fiind lipsită într-o manieră lipsită de echivoc și iremediabilă atât de atributul posesiei, cât și de cel al dispoziției. În atare situație este evident, prin raportare la realitatea evenimențială reținută, că a avut loc o preluare abuzivă a imobilului, fără titlu, de către stat, prin autoritățile publice locale, în fapt reclamanta fiind împiedicată să se bucure în deplinătate de dreptul său tabular care nu poate fi valorificat pe calea unei acțiuni de drept comun în revendicare, întrucât autoritățile publice locale au emis acte administrative care au produs efecte în beneficiul particularilor pentru o parte a imobilului, iar cealaltă parte se află în continuare în administrarea acestora”, se susține în motivarea hotărîrii de la Curtea de Apel. Instanța din Alba Iulia a mai reținut faptul că ”preluarea abuzivă a imobilului a avut loc în perioada statului comunist, începând cu anul 1970”, perioadă care se află în interiorul celei reglementate de OUG 94/2000, respectiv 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult