Ştirea zilei

Arhiepiscopia Romano-Catolică din Alba Iulia, pe cale să recupereze în justiție peste 2,5 hectare de teren în comuna Meteș

Ioana Oprean

Publicat

în

Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia solicită în justiție retrocedarea unor imobile (terenuri) în suprafață de peste 2,5 hectare (26.721 metri pătrați) aflate pe raza comunei Meteș, despre care susține că sunt în proprietatea sa ”tabulară”, fără a deține, însă, posesia asupra acestora.

Instituția religioasă a câștigat, pe fond, procesul prin care solicită anularea unei decizii din anul 2016, a Comisiei de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au aparţinut Cultelor Religioase din România. Prin această decizie, Comisia a respins solicitarea Arhiepiscopiei de retrocedare a imobilulului de la Meteș. Motivul respingerii a fost faptul că nu s-a făcut dovada preluării abuzive de către Statul Român a acestora. Arhiepiscopia Romano-Catolică a contestat hotârârea Comsiei la Curtea de Apel Alba Iulia.

”Admite acţiunea în contencios administrativ formulată de reclamanta Arhiepiscopia Romano-Catolică Alba Iulia în contradictoriu cu pârâta Comisia Specială de Retrocedare a unor Bunuri Imobile care au Aparţinut Cultelor Religioase din România şi în consecinţă: Anulează Decizia nr. 5444/21.04.2016 emisă de către pârâtă. Obligă pârâta să procedeze la emiterea deciziei de retrocedare în favoarea reclamantei a bunurilor imobile situate în comuna Meteş f.n., jud. Alba, înscrise în cartea funciară nr. 26 a localităţii Meteş”, se afirmă în minuta deciziei de la Curtea de Apel. Reprezentanții Comisiei din subordinea Guvernului au formulat recurs, astfel încât dosarul a ajuns pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție unde se va pronunța sentința definitivă. Instanța din Alba Iulia a respins cererea de intervenție a unei familii din Meteș, care a construit o locuință în anul 1974 pe o parte din terenul aflat în dispută și care a susținut că preluarea de către statul român a imobilelor s-a făcut în anul 1923, cu mult înainte de acțiunile abuzive ale statului comunist.

”Curtea conchide că reclamanta, deși este proprietarul tabular al imobilului revendicat, nu se bucură de deplinătatea atributelor conferite de lege dreptului său, fiind lipsită într-o manieră lipsită de echivoc și iremediabilă atât de atributul posesiei, cât și de cel al dispoziției. În atare situație este evident, prin raportare la realitatea evenimențială reținută, că a avut loc o preluare abuzivă a imobilului, fără titlu, de către stat, prin autoritățile publice locale, în fapt reclamanta fiind împiedicată să se bucure în deplinătate de dreptul său tabular care nu poate fi valorificat pe calea unei acțiuni de drept comun în revendicare, întrucât autoritățile publice locale au emis acte administrative care au produs efecte în beneficiul particularilor pentru o parte a imobilului, iar cealaltă parte se află în continuare în administrarea acestora”, se susține în motivarea hotărîrii de la Curtea de Apel. Instanța din Alba Iulia a mai reținut faptul că ”preluarea abuzivă a imobilului a avut loc în perioada statului comunist, începând cu anul 1970”, perioadă care se află în interiorul celei reglementate de OUG 94/2000, respectiv 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul

Ioana Oprean

Publicat

în

Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]

Citește mai mult