ANOSR: „Guvernanții nu prezintă soluții pentru studenți și nu oferă absolut nicio normă sau îndrumare instituțiilor de învățământ superior”
„Guvernanții nu prezintă soluții pentru studenți și nu oferă absolut nicio normă sau îndrumare instituțiilor de învățământ superior din România cu privire la modul de desfășurare a actului educațional, care să pună în prim plan sănătatea comunității universitare”, afirmă astăzi Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) cu privind proiectul de ordin de ministru care conține măsurile propuse de instituția și Grupul de lucru interministerial pentru începerea școlii. Astfel, reprezentanții studenților solicită guvernanților publicarea urgentă a unor măsuri concrete și pentru sistemul universitar.
„Am constatat că mai multe universități românești încep în mai puțin de o lună desfășurarea activității didactice pentru anul universitar 2020-2021, mai exact pe data de 14 septembrie 2020. Totuși, în ciuda
acestui context complet atipic pentru educația din România, decidenții încă nu și-au asumat publicarea vreunei măsuri sau recomandări pentru desfășurarea procesului educațional în mediul universitar”, atarg atenția reprezentanții studenților într-un comunicat de presă.
ANOSR atrage atenția că „un subiect ce solicită atenție sporită reprezintă normele de cazare în campusurile universitare, deoarece este necesară o predictibilitate de care să poată beneficia studenții în alegerea cazării pentru acest an.”
Studenții mai spun că „în lipsa unor reglementări impuse la nivel național, nu există garanția că toate instituțiile de învățământ superior din România vor dimensiona corect problema și vor acționa preventiv, respectând cu strictețe toate măsurile igienico-sanitare necesare.”
„Reprezentanții guvernului amână prezentarea unor norme sanitare care se pot aplica în universitățile românești, chiar dacă, în grupurile de lucru din care facem parte am primit garanții prin care trebuia să avem deja în vigoare astfel norme. Decidenții trebuie să arate faptul că au învățat lecțiile pandemiei, asumându-și decizii clare și pentru sistemul de învățământ superior, astfel încât să nu se sacrifice un an universitar înainte să înceapă”, a declarat Petrișor-Laurențiu ȚUCĂ, președintele Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România.
În cazul în care astfel de măsuri pentru sistemul unversitar sunt deja în dezbatere la nivel de minister, dar nu au fost încă anunțate, ANOSR spune că ar trebui consultați și beneficiarii principali, adică studenții, cu privire la nevoile și așteptările lor.
sursa: edupedu.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]
Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]









