Actualitate

ANOSR: „Guvernanții nu prezintă soluții pentru studenți și nu oferă absolut nicio normă sau îndrumare instituțiilor de învățământ superior”

Ioana Oprean

Publicat

în

„Guvernanții nu prezintă soluții pentru studenți și nu oferă absolut nicio normă sau îndrumare instituțiilor de învățământ superior din România cu privire la modul de desfășurare a actului educațional, care să pună în prim plan sănătatea comunității universitare”, afirmă astăzi Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) cu privind proiectul de ordin de ministru care conține măsurile propuse de instituția și Grupul de lucru interministerial pentru începerea școlii. Astfel, reprezentanții studenților solicită guvernanților publicarea urgentă a unor măsuri concrete și pentru sistemul universitar.

„Am constatat că mai multe universități românești încep în mai puțin de o lună desfășurarea activității didactice pentru anul universitar 2020-2021, mai exact pe data de 14 septembrie 2020. Totuși, în ciuda acestui context complet atipic pentru educația din România, decidenții încă nu și-au asumat publicarea vreunei măsuri sau recomandări pentru desfășurarea procesului educațional în mediul universitar”, atarg atenția reprezentanții studenților într-un comunicat de presă.

ANOSR atrage atenția că „un subiect ce solicită atenție sporită reprezintă normele de cazare în campusurile universitare, deoarece este necesară o predictibilitate de care să poată beneficia studenții în alegerea cazării pentru acest an.”

Studenții mai spun că „în lipsa unor reglementări impuse la nivel național, nu există garanția că toate instituțiile de învățământ superior din România vor dimensiona corect problema și vor acționa preventiv, respectând cu strictețe toate măsurile igienico-sanitare necesare.”

„Reprezentanții guvernului amână prezentarea unor norme sanitare care se pot aplica în universitățile românești, chiar dacă, în grupurile de lucru din care facem parte am primit garanții prin care trebuia să avem deja în vigoare astfel norme. Decidenții trebuie să arate faptul că au învățat lecțiile pandemiei, asumându-și decizii clare și pentru sistemul de învățământ superior, astfel încât să nu se sacrifice un an universitar înainte să înceapă”, a declarat Petrișor-Laurențiu ȚUCĂ, președintele Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România.

În cazul în care astfel de măsuri pentru sistemul unversitar sunt deja în dezbatere la nivel de minister, dar nu au fost încă anunțate, ANOSR spune că ar trebui consultați și beneficiarii principali, adică studenții, cu privire la nevoile și așteptările lor.

sursa: edupedu.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult