Angiograf de cea mai înaltă performanță la Spitalul Municipal Blaj: Investiție de peste 2 milioane de lei, necesară în sistemul medical blăjean
În această săptămână, la Spitalul Municipal Blaj a ajuns un nou echipament medical de cea mai înaltă performanță: aparatul angiograf Philips Azurion 7 F20. Este o nouă investiție foarte importantă și necesară în sistemul medical blăjean, la care municipalitatea s-a angajat să participe substanțial!
Angiograful a costat 2.819.586 lei, din care 817.586 lei au fost alocați de la bugetul local al municipiului Blaj, iar diferența de 2.002.000 lei a fost finanțată de Guvernul României.
Odată cu achiziționarea acestui angiograf, Blajul se află printre primele orașe din România care beneficiază de acest model de echipament medical al companiei Philips.
Angiograful va fi montat în aceste zile la Spitalul Municipal din Blaj, urmând ca în maximum două luni, după obținerea autorizației de funcționare de la Comisia Națională pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN), să intre în funcțiune, pentru a deservi toți pacienții din zonă, pentru diagnosticarea, investigarea de înaltă performanță a sistemului circulator și asigurarea tratamentului pentru bolile cardiovasculare, care au o frecvență atât de ridicată în zilele noastre.
Dotarea Spitalului Municipal Blaj cu această tehnologie de vârf vine în completarea investițiilor efectuate de municipalitate în anul 2019, apropiind Blajul și din punct de vedere al infrastructurii medicale de orașul european pe care ni-l dorim cu toții!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 42 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul