Rămâi conectat

Actualitate

Alocaţiile de hrană din spitale se majorează din luna decembrie

Ziarul Unirea

Publicat

în

URS Construct

Potrivit unui proiect de Hotărâre de Guvern, alocaţiile de hrană pentru bolnavii internaţi în spitalele publice vor creşte din luna decembrie a acestui an.

Nou-născuţii prematuri, alimentaţi natural vor beneficia de cea mai mare creştere a alocaţiei de hrană, cu 178% faţă de nivelul înregistrat în prezent. Lăuzele, nou-născuţii prematuri, alimentaţi artificial şi copiii 0-3 ani vor beneficia, în această succesiune, de cele mai mari creşteri ale nivelurilor alocaţiei de hrană din spitale.

În premieră, bolnavii în regim de hemodializă vor primi alocaţie de hrană. Cuantumul acesteia a fost stabilit la 8 lei pe zi, potrivit HG.

Cuantumurile alocaţiilor de hrană pentru bolnavi nu au mai fost modificate din aprilie 2008. Impactul bugetar al creşterii alocaţiilor de hrană pentru pacienţii internaţi în spitale este de 31,67 milioane lei pe an, doar pentru spitalele din subordinea Ministerului Sănătății.

Cheltuielile aferente majorării alocaţiilor de hrană din spitale vor fi suportate din bugetele de venituri şi cheltuieli ale spitalelor, indiferent cui sunt subordonate.

Sursa: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Rating-ul pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor. Bogdan Glăvan: ”România fie va ajunge în faliment precum Grecia sau va veni Amputarea Socială”

Ziarul Unirea

Publicat

în

Rating-ul pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor. Bogdan Glăvan: ”România fie va ajunge în faliment precum Grecia sau va veni Amputarea Socială” După ce Agenția de rating Fitch a menținut vineri, 21 februarie 2025, ratingul și perspectiva de rating pentru România, pe ultima treaptă recomandată investițiilor, profesorul Bogdan Glăvan a explicat într-o ultimă postare […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea