AJCB Alba înfiinţează centre de colectare a viţeilor
Asociaţia Judeţeană a Crescătorilor de Bovine Alba aduce în atenţia fermierilor o acţiune importantă – înfiinţarea centrelor de colectare a viţeilor. Acestea vor veni în sprijinul fermierilor, prin eliminarea intermedierilor ineficiente şi păguboase pentru fermieri, punând în contact direct fermierul cu exportatorul de animale vii. Acest mod de valorificare a viţeilor este o premieră pentru judeţul Alba, modelul fiind preluat din judeţele vecine unde a avut succes acest tip de comerţ ce s-a dovedit a fi un sprijin real pentru fermieri; vânzarea este cât se poate de transparentă, preţurile fiind afişate şi stabilite în funcţie de rasă, greutate şi sex. În urma demersurilor AJCB Alba, primul centru de acest fel a început să funcţioneze încă de anul trecut, la Teiuş, într-un adăpost al fostului IAS Teiuş, cu program de lucru în fiecare miercuri, între orele 8.00 – 10.30, interval în care reprezentantul firmei exportatoare va fi prezent pentru preluarea viţeilor, iar plata se va face pe loc. În cel mai scurt timp, AJCB Alba va înfiinţa încă un astfel de centru în zona de munte. Vă prezentăm preţurile pentru luna decembrie, orice modificare ulterioară fiind adusă la cunoştinţa celor interesaţi prin intermediul presei şi al site-ului www.ajcbalba.ro cu o săptămână înainte de aplicarea preţurilor modificate. Rasa Alb Albastru Belgian, masculi, 60 – 80 kg, 16 lei/kg; femele – 12 lei/kg; 81 – 100 kg, masculi, 15,5 lei/kg; femele – 11 lei/kg; rasa Bălţata Românească, masculi, 60 – 100 kg, 12 lei/kg, femele – 9 lei/kg; 101 – 110 kg, masculi, 11,5 lei/kg, femele – 8,5 lei/kg; 111 – 120 kg, masculi, 11 lei/kg, femele – 8 lei/kg; 121 – 140 kg, masculi, 10,5 lei/kg, femele – 7,5 lei/kg; 141 – 160 kg, masculi, 10 lei/kg, femele – 7 lei/kg. Rasa Holstein, 55 – 75 kg, masculi, 8 lei/kg, femele – 7 lei/kg. Mai amintim că toate acţiunile AJCB Alba au fost posibile graţie sprijinului acordat de Consiliul Judeţean Alba. Fermierii care doresc să afle mai multe amănunte legate de acţiunile AJCB Alba le pot obţine la tel./fax.0258811932, vicepreşedinte Radu Moldovan, tel. 0724058123, 0726369235, 0726369236, e-mail: [email protected]. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Economie
ANAT cere statului român să impună măsuri pentru combaterea turismului „la negru”: Consecințele turismului ilegal în România
ANAT cere statului român să impună măsuri pentru combaterea turismului „la negru”: Consecințele turismului ilegal în România Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism (ANAT) afirmă că autorităţile române ar trebui să acorde o prioritate sporită combaterii „turismului la negru”, din cauza consecinţelor negative semnificative asupra industriei turismului şi economiei în general, conform unui comunicat remis, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României