Acțiune de ecologizare pe Dealul Mamut din Alba Iulia. În 3 ore, voluntarii au strâns peste 80 de saci de deșeuri
Lions Club Alba Iulia a organizat, alături de echipa sportivă de amatori Bicheru, și alți voluntari, o acțiune de ecologizare pe Dealul Mamut, în urma căreia s-au strâns, în doar trei ore, peste 80 de saci de deșeuri de 240 de litri.
Peste 20 de voluntari, majoritatea tineri, s-au întâlnit, sâmbătă, de la ora 11.00, în fața Schitului „Sfântul Lazăr” din Alba Iulia, ecologizând pădurea până la poienița din vârful Mamutului.
Potrivit voluntarilor, majoritatea gunoaielor, pet-uri de bere, conserve, resturi alimentare, provin de la persoanele participante la picnicuri sau de la tăietorii de lemne.
Acțiunea a plecat după ce bicicliștii care frecventează zona au observat că pet-urile au ”cucerit” pădurea. Pentru a fi cât mai productivi, voluntarii s-au împărțit în echipe.
Sacii plini s-au lăsat pe cel mai apropiat drum accesibil auto, fiind ridicați, ulterior, de societatea de salubrizare – Polaris M Holding – care operează în Alba Iulia.
Organizatorii, Lions Club Alba Iulia, au pus la dispoziția voluntarilor saci de gunoi și mănuși.
[nggallery id=1178]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României