ACŢIUNE a Poliţiei Alba, la BLAJ: Filtre rutiere, razie la firme şi obiective asigurate cu pază. Şoferi amendaţi, permise reţinute şi bunuri confiscate
IPJ Alba a organizat şi desfăşurat vineri, 23 ianuarie, în zona Blajului, o acţiune în sistem integrat, care a avut drept scop menținerea climatului de siguranță civică, prevenirea infracţiunilor, combaterea evaziunii fiscale şi creşterii siguranţei participanţilor la traficul rutier. La acţiune au participat 42 de polițiști din structurile de poliţie rutieră, ordine publică, investigaţii criminale şi investigarea criminalității economico financiare, care au constatat 9 infracţiuni şi 86 de contravenţii.
La data de 23 ianuarie 2015, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a organizat o acţiune cu efective mărite în zona Blajului, fiind vizat atât în mediul urban cât şi în mediul rural.
În cadrul acestei acţiuni, la care au participat poliţişti ai Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, ai Poliţiei Municipiului Blaj şi ai Secţiilor de Poliţie Rurală Blaj şi Jidvei, au fost efectuate 5 filtre rutiere şi 79 de controale din care 11 la unităţi comerciale şi 11 de obiective asigurate cu pază.
Au fost constate 9 infracţiuni din care 5 de natură economico financiară şi 4 la regimul circulaţiei rutiere şi au fost aplicate 86 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 20.643 lei din care 1 la Legea 61 din 1991 republicată pentru sancţionarea faptelor de încălcare a normelor de convieţuire socială şi a liniştii publice, 6 la Legea 12/1990 privind activitatea de comercializare a bunurilor, 1 la Legea 333/2003 privind paza obiectivelor, 72 la O.U.G. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice şi 6 la alte acte normative. Au fost confiscate bunuri în valoare de 1.800 lei.
Totodată au fost reţinute 5 permise de conducere şi au fost retrase 5 certificate de înmatriculare.
Exemple: La ora 17.00, pe DN 14 B, pe raza localităţii Cistei, a fost depistat S.I., de 47 de ani, care conducea un tractor, fiind sub influenţa alcoolului. În urma testării lui cu aparatule etilotest a rezultat valoarea de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat motiv pentru care a fost condus la spitalul din Blaj unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
La ora 20.10, poliţiştii l-au identificat pe G.I., de 43 de ani, din comuna Şona care conducea un autoturism fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării lui cu aparatul etilotest a rezultata valoarea de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat şi a fost condus la spitalul din Blaj unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În ambele cazuri, faţă de conducătorii auto depistaţi, au fost întocmite dosare penale în care sunt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
La ora 20.30, poliţiştii Secției 5 Poliție Rurală Blaj, l-au prins în flagrant pe numitul un minor în vârstă de 14 ani, din Cistei, în timp ce conducea autoturismul tatălui său, pe strada Principală din Cistei.
Faţă de minor sunt efectuate cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Echipamente digitale în valoare de aproximativ 400.000 de lei pentru școala din Roșia Montană: Achiziție lansată în SEAP
Echipamente digitale în valoare de aproximativ 400.000 de lei pentru școala din Roșia Montană: Achiziție lansată în SEAP Primăria Roșia Montană a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) procedura de achiziție a unor echipamente digitale în cadrul proiectului „Dotarea unității de învățământ Școala Gimnazială „Simion Balint” Roșia Montană”. Citește și: Dotare cu mobilier, […]
15 aprilie 2025 | Vernisajul expoziției „Trepte spre lumină” a Tezaurului uman viu Florin Nicolae Poenariu. În deschidere, recital de cântece pascale
15 aprilie 2025 | Vernisajul expoziției „Trepte spre lumină” a Tezaurului uman viu Florin Nicolae Poenariu. În deschidere, recital de cântece pascale Marți, 15 aprilie 2025, începând cu ora 16.00, în spațiul expozițional al Primăriei Municipiului Sebeș, va avea loc vernisajul expoziției „Trepte spre lumină”, a iconarului Florin Nicolae Poenariu. Locuitor al satului Laz, pictorul […]