Accident Mortal pe DJ 107, la ieșirea din Jidvei înspre Tîrnăveni. O fetiță de 7 ani a decedat
Un accident rutier între un autocamion și o mașină, în urma căruia două persoane au rămas încarcerate între fiarele contorsionate ale unui autoturism, s-a petrecut în această dimineață în jurul orei 8.00, pe pe DJ 107, la ieșirea din Jidvei înspre Tîrnăveni.
Potrivit IPJ Alba este posibil ca una dintre cele 2 victime să fie decedată. La fața locului acționează un echipaj de descarcerare SMURD.
Cu circa o oră ma devreme traficul rutier pe DN 14B, la intrarea în Blaj dinspre Tîrnăveni, a fost închis din cauza unui TIR încărcat cu azotat de amoniu care a intrat în șanț. Aici nu au fost victime. Se acționează în vederea degajării drumului și reluării traficului în condiții de siguranță, circulația fiind deocamdată deviată pe străzile adiacente .
UPDATE: Din primele verificări ale polițiștilor s-a stabilit, că în timp ce conducea un autoturism marca Audi, înmatriculat în județul Alba, șoferul a pierdut controlul volanului, a derapat și într-o curbă a intrat pe contrasens lovind frontal un autocamion.
În autoturism se mai afla o femeie și fetița acesteia, în vârstă de 7 ani, care în urma impactului violent a decedat. Mama acesteia a fost trasportată în stare gravă la spital.
UPDATE raort IPJ Alba: Poliţia Municipiului Blaj a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ 107, între localităţile Căpâlna de Jos şi Sântămărie, a avut loc un accident rutier.
La faţa locului s-a deplasat echipa operativă din cadrul Poliţiei Municipiului Blaj şi poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Jidvei, care a constatat faptul că D.C.M., o femeie de 30 de ani, din comuna Cetatea de Baltă, în timp ce conducea un autoturism în direcţia Cetatea de Baltă – Jidvei, nu a adaptat viteza la condiţiile de drum iar într-o curbă la stânga a pierdut controlul asupra autoturismului şi a intrat în coliziune laterală cu un autocamion condus de un bărbat de 35 de ani, din judeţul Hunedoara.
În urma accidentului o minoră în vârstă de 7 ani, fiica conducătoarei auto, pasageră pe scaunul din dreapta faţă a autoturismului, a decedat la locul producerii accidentului iar D.C.M. a suferit leziuni corporale grave, fiind transportată la spitalul din Blaj.
Conducătorul camionului a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat faptul că nu era sub influenţa alcoolului.
foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari