FOTO: Volei Alba Blaj, calificată în finala Cupei României, după 3-1 cu CSO Voluntari
Volei Alba Blaj s-a calificat în ultimul act al Cupei României, după victoria din semifinale cu CSO Voluntari, scor 3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-21) și mâine are finala cu CSM Târgoviște (3-0, cu Rapid), pentru a-și adjudeca al doilea trofeu intern ca importanță.
110 minute a durat confruntarea, cele mai bune realizatoare fiind Nađa Ninković – 20 de puncte, Gergana Dimitrova – 15 și Jovana Kocić – cu 14, respectiv Eli Uattara și Nneka Onyejekwe – cu câte 12.
Echipa din „Mica Romă” a avut mult de suferit în semifinala contra echipei ce i-a produs singura înfrângere din 2022 în Divizia A1. CSO Voluntari a câștigat primul set, în care a condus cu 15-8 și 19-14. Blajul a remontat spectacolos, cu 7 puncte la rând, a preluat conducerea cu 21-19, însă a cedat parțialul. Chiar dacă în scădere, comparativ cu ultimele evoluții, Blajul a ridicat nivelul și a dominat setul sceund, pe care l-a adjudecat cu 25-19. Al treilea set a fost iarăși sub semnul echilibrului, dar ardelencele l-au câștigat cu 25-21, după ce oponentele aveau 18-15. Volei Alba Blaj a început decisă ultimul set, în care a condus la un moment dat cu 17-8, însă au apărut emoții întrucât adversarele au recuperat, cu 7 puncte succesive și au strâns scorul la 17-5. A fost însă ultima zvâcnire..
Final Four-ul este programat în weekend, la Mioveni. Sâmbătă sunt semifinalele, în prima dintre ele întâlnindu-se Volei Alba Blaj și CS Voluntari, de la ora 15.00, iar în cea de-a doua se vor duela CSM Târgoviște și Rapid București (ora 18.00). Ultimul act este prevăzut duminică, 20 martie, de la ora 19.00, toate cele 3 confruntări fiind transmise de TVR 3.
Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 15 puncte, Nađa Ninković – 20, Victoriia Russu – 5, Olga Strantzali – 11, Jovana Kocić – 14, Slađana Mirković – 3, Andreea Ispas – libero; au mai intrat Milica Ivković – libero, Sorina Miclăuș – 5, Andra Artin – două, Daiana Roman; Iarina Axinte, Jovana Cirković, Noemi Moldovan.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României