LIVE VIDEO| Nou PROTEST la Uzina Mecanică din Cugir: Angajații fac GREVĂ, pe motiv că revendicările lor nu au fost rezolvate
Nou PROTEST la Uzina Mecanică din Cugir: Angajații fac GREVĂ, pe motiv că revendicările lor nu au fost rezolvate
Un nou protest are loc astăzi, 14 februarie, la Uzina Mecanică din Cugir, unde angajații s-au arătat nemulțumiți față de condițiile de muncă și situația salariilor oferite de către întreprindere.
Muncitorii acuză faptul că revendicările acestora, exprimate în timpul acțiunii de protest de săptămâna trecută, nu au fost adresate, anume:
- Creșteri salariale cu 30%
- Condiții de muncă
- Acordarea sporurilor de toxicitate și condiții grele
- Voucherele de vacanță să fie acordate în luna Martie
- Acordarea unei mese calde
- Asigurări medicale plătite de către angajator
Un conflict de muncă spontan a izbucnit, vineri dimineața, la Uzina Mecanică din Cugir. Aproximativ 700 de salariați de la Uzina de sus, care lucrează pe secțiile și compartimentele de armament și muniție, au oprit lucrul și au ieșit în fața fabricii nemulțumiți de salariile foarte mici și condițiile precare de muncă.
Secretarul Sindicatului Liber, Virgil Matei susține că angajații au întrerupt lucrul încă de ieri, dar nu s-a reușit un dialog între aceștia și conducerea societății.
CITEȘTE ȘI: Ce REVENDICĂRI au angajații Uzinei Mecanice și a Fabricii de Arme din Cugir care au PROTESTAT astăzi: O masă caldă și vouchere de vacanță, în listă
,,N-a fost nimic organizat de sindicat, meritul pentru acest protest revine salariaților care au revendicat salariile mici, în situația creșterii facturilor la energie și gaze naturale, dar și condițiile proaste de muncă asigurate muncitorilor”, a spus Matei.
Astăzi și-a început activitatea noul Consiliu de Administrație al Societății Uzina Mecanică, care a promis soluționarea problemelor reperate de angajați.
Câteva sute de angajați, care lucrează la secțiile de armament și muniție, au ieșit, în cursul zilei de vineri, în fața Uzinei Mecanice Cugir, într-un protest spontan generat de salariile foarte mici pe care le primesc, în comparație cu explozia prețurilor, generată de liberalizarea pieței la energie.
Majoritatea acestora susțin că au salarii sub 2.000 de lei, cu toate că au peste 30 de ani vechime, iar banii nu le mai ajung pentru traiul de zi cu zi. De asemenea, muncitorii se plâng și de condițiile în care sunt nevoiți să lucreze și de faptul că singurul spor acordat este cel de pericol.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României