Mircea Hava: ”De 1 Decembrie, la Alba Iulia, transportul public de persoane va fi pe bani!”
Mircea Hava: ”De 1 Decembrie, la Alba Iulia, transportul public de persoane va fi pe bani!”
După ce în prima conferință ocazionată de prezentarea programului festivităților de 1 Decembrie la Alba Iulia, viceprimarul Paul Voicu anunța gratuitatea transportului public de persoane pentru ziua de 1 decembrie, la inițiativa Societății de Transport Public, se pare că nici aceasta, nici administrația locală nu își permit o asemenea cheltuială.
Citește și: program de 1 Decembrie, la Alba Iulia
Întrebat despre acest subiect, primarul Mircea Hava a declarat că acesta va fi pe bani, cel puțin din punctul lui de vedere: ”Dacă firma dorește să transporte gratuit, e dorința și plăcerea ei (…) Noi (administrația locală), la revoluția fiscală am fost furați de milioane de euro, dacă aveam acei bani…(…) noi avem datorii la firmă, firma are datorii. Eu nu am nimic împotrivă să fie transportul gratis în 1 decembrie, dar parcă prea ne-am învățat cu gratuități, să fie moka”.
Citește și: paradă militară de 1 Decembrie, la Alba Iulia
De altfel, edilul a opinat că cei care vin la Alba Iulia de 1 Decembrie cu siguranță își permit un bilet de autobuz. Pentru elucidarea cazului l-am apelat și pe directorul Societății de Transport Public Alba Iulia, Stelian Nicola, care a confirmat că, în data de 1 decembrie, la Alba Iulia, tarifele vor fi cele aprobate de Consiliul Local Alba Iulia, adică de 2,5 lei pe oră.
Albaiulienii, turiștii, cei relocați din parcări, toți vor fi plătitori de bilet.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României