FOTO. Câștigătorii ”Junior Bike Race” 2016. Peste 200 de copii, cu vârste între 3 și 14 ani, la startul competiției de ciclism de la Ciugud

Dragoş Suciu

Peste 200 de copii, băieți și fete, cu vârste cuprinse între 3 și 14 ani, au participat sâmbătă la competiția de ciclism ”Junior Bike Race”, ce s-a desfășurat pe un teren din comuna Ciugud, județul Alba.

Junior Bike Race85Participanții la această competiție, organizată de ”Bicheru Cycling” în parteneriat cu Primăria Ciugud, s-au întrecut pe două trasee. Cei sub nouă ani au avut de pedalat pe un traseu de 540 de metri, cu o diferență de nivel de cinci metri, iar cei mai mari au concurat pe un traseu de peste un kilometru, cu o diferență de nivel de 15 metri.

Câștigătorii celei de-a doua ediții a competiției ”Junior Bike Race”, organizată în comuna Ciugud sunt:

La final, toți au primit medalii.

Prin această inițiativă s-a urmărit încurajarea copiilor în a petrece cât mai mult timp în aer liber, pe bicicletă și, totodată, pentru a le dezvolta abilitățile de pedalat.

Vremea a fost una prielnică pentru desfășurarea unui asemenea concurs, soarele ieșind de câteva ori dintre nori, iar, potrivit participanților și părinților acestora, zona a fost ”una minunată”, competiția ”foarte bine organizată”, iar copiii ”vor mai veni și la anul”.

Sorin Poparadu, reprezentantul Primăriei Ciugud, a spus că această competiție se organizează pentru sănătatea copiilor, pentru ”a-i scoate din fața calculatorului”, iar cei mai buni au fost premiați cu articole de ciclism. Marele premiu – o bicicletă oferită de ”Bicheru Cycling” – a fost câștigat în urma unei trageri la sorți la care au participat toți concurenții.

Această competiție a luat naștere, acum un an, după ce mai mulți membri ai Asociației ”Bicheru Cycling” s-au ”întâlnit la o cafea”, în dorința de a face și un concurs destinat exclusiv copiilor.

Numărul participanților la cea de-a doua ediție a competiției ”Junior Bike Race” a fost mai mare decât la prima, cei prezenți venind din mai multe județe.