Derby cu repetiţie în Liga a IV-a, Viitorul Sântimbru – Euro Şpring, confruntarea primelor două clasate | Dan Comşa: “Ne dorim victoria, la fel ca şi în tur”
„Istoria se repetă” în cazul primelor două clasate din ierarhia Ligii a IV-a, despărţite de două „lungimi”, Viitorul Sântimbru (49 de puncte) şi Euro Şpring (47).
Datele confruntării directe sunt similare cu cele din 3 octombrie 2015, de la Şpring, în tur, din etapa a 7-a, când s-au duelat tot primele două echipe din ierarhie, iar Viitorul Sântimbru a învins cu 2-0 (1-0), a produs primul eşec stagional oponenţilor (ce aveau maximum de puncte) şi a urcat în fotoliul de lider, poziţie pe care nu a mai cedat-o până în prezent.
În runda a 22-a, duminică, 17 aprilie, de la ora 17.00, la Galtiu este un alt „moment al adevărului” pentru pretendentele la promovare, la pândă stând contracandidatele Mureşul Vinţu de Jos şi Şurianu Sebeş – ambele 46 de puncte.
*Puzderie de probleme pentru lider, Euro – campioana returului!
Dacă Euro Şpring are întregul efectiv valid, cu excepţia lui Şumuţiu – plecat în Germania, prima clasată are multiple probleme de efectiv, fiind numeroase absenţe în lotul Viitorului: Al. Stan – la muncă în străinătate, Chirilă – suspendat, Dreghiciu şi Ruscă – operaţi la ligamente, incerţi fiind fraţii Cornel şi Eugen Hălălae (se speră în recuperarea lor). Vizitatorii şi-au trecut în cont un record al startului părţii secunde a campionatului, având 6 victorii din tot atâtea meciuri, fiind singura echipă din Alba ce a reuşit un asemenea parcurs imaculat.
*Dan Comşa: “Ne dorim victoria, la fel ca şi în tur”
Coltor (5) şi Biro (73) au fost autorii reuşitelor Viitorului în toamnă, iar gazdele speră în reeditarea rezultatului pozitiv. “La fel ca şi la Şpring, ne aşteaptă un meci derby, între primele două clasate, joc pe care dorim să-l câştigăm. Sunt schimbări valorice în ambele efective, este o partidă la fel de dificilă ca şi cea din tur, dar dacă vom evolua cu ambiţia şi dăruirea de atunci, sunt şanse mari să ne atingem scopul”, a declarat Dan Comşa, antrenorul gazdelor. Acesta este conştient de dificultatea întâlnirii, în condiţiile în care oponentul este invincibil în 2016. “Noi ne-am revenit după sincopele cu Mureşul Vinţu şi ASC Pianu şi am început să câştigăm. După rezultatele din retur şi parcursul fără greşală, Euro Şpring poate fi considerată o echipă ce se bate pentru promovare. Nu discutăm despre şanse, sau calcule, o victorie ar însemna trei puncte în plus”, a conchis Comşa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 51 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni