Sprijin financiar pentru Agenția Locală a Energiei Alba (ALEA), în valoare de 195.000 de lei, de la Consiliul Județean
Consiliul Județean Alba intenționează să completeze din bugetul propriu resursele financiare ale Agenției Locale a Energiei Alba (ALEA) cu 195.000 lei (circa 43.000 de euro) – potrivit unui proiect de hotărâre susus aprobării consilierilor județeni în ședința de joi, 25 februaie.
Banii vor fi alocați “pentru susţinerea activităţilor Agenţiei Locale a Energiei Alba – ALEA, înfiinţată în cadrul proiectului „Crearea a 3 Agenţii de Management Energetic în La Manche (Franţa), Alba (România) şi Ios (Grecia)” – contract de grant EIE/TYPE2/07/211/SI2.469828”.
O decizie similară a CJ Alba luată în 2014, era motivată prin faptul că, deşi ALEA a beneficiat de alocaţii financiare obţinute din activităţi de tip comercial (consultanţă, asistenţă tehnică, etc) sau cotizaţiile membrilor agenţiei, acestea nu asigură în totalitate cuantumul financiar necesar contribuţiilor proprii la proiectele europene şi cuantumul financiar necesar derulării activităţilor de bază ale agenției.
Potrivit propriei pagini de internet, echipa ALEA este formată din trei persoane: Florin Andronescu – director, un asistent manager și un expert tehnic.
“Agenția Locală a Energiei Alba – ALEA înființată în 2008 este o organizație neguvernamentală ce are menirea de a contribui la dezvoltarea durabilă a județului Alba prin îmbunătățirea situației actuale în domeniul eficienței energetice, a managementului energetic și a utilizării energiei din surse regenerabile. Agenția își propune pe de o parte să devină o autoritate competentă în promovarea dezvoltării durabile a județului Alba prin îmbunătățirea situației energetice actuale iar pe de altă parte să fie un factor decisiv în schimbarea mentalității cetățenilor în ceea ce privește comportamentul lor în calitate de consumatori de energie”, se arată în prezentarea disponibilă pe pagina sa oficială de internet. (BP)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României