Volei feminin: Dinamo – Volei Alba Blaj 1-3 | Victorie pentru campioana lui Darko Zakoc
Campioana României, Volei Alba Blaj a debutat cu dreptul în noua stagiune, câștigând primul meci extern, scor 3-1 (27-25, 19-25, 25-19, 25-13), împotriva rivalei de la Dinamo București, condusă de Branko Gajic.
Primul set, unul echilibrat, fără ca vreo formație să se desprindă a avut un final în care la scorul de 24-22, campioana a beneficiat de două mingi de meci, salvate de Dinamo.
*Zakoc: „Am luat trei puncte de moral”
„ Chiar dacă am avut puțin timp de pregătire în actuala formulă, am obținut trei puncte importante care ne vor asigura liniștea necesară pentru atingerea omogenității. Este o victorie de moral și de orgoliu, un start de campionat așa cum ne-am dorit„, a declarat Darko Zakoc.
*Gheorghe Rotar: „succesul necesar în startul stagiunii”
„Am realizat un succes de moral, necesar în startul campionatului. Noi am traversat o perioadă atipică de pregătire, dar sperăm că vom reuși o reprezentare cât mai bună în Liga Campionilor„, a menționat primarul Gheorghe Rotar.
„O victorie importantă într-un meci al orgoliilor. Dinamo rămâne Dinamo, o echipă cu un cuvânt greu de spus în voleiul românesc. Mereu meciurile directe au avut o încărcătură aparte, dar ne bucurăm că am reușit să cucerim toate punctele„, a spus președintele Sergiu Ștefănescu.
În prima distribuție a gazdelor s-au regăsit și Alice Kapelovies și Irina Horeică, echipiere ale Blajului în trecut.
Au evoluat: Ana Grbac, Ivana Plchotova, Dubravka Duric, Leticia Boscacci, Adina Salaoru, Jovana Vesovic și Marina Vujovic (libero); a mai intrat Ioana Nemțanu, în lot Denisa Viloiu, Adriana Bobi, Carmen Mateaş, Anamaria Berdilă.
Etapa viitoare, primul meci pe teren propriu, în Sala „Timotei Cipariu”, cu Penicilina Iași.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni