FOTO: Metalurgistul Cugir – Măgura Cisnădie 2-0 (2-0) | Maximum de puncte pentru echipa lui Opric, după două runde
La prima apariţie în faţa fanilor în noua stagiune, Metalurgistul Cugir a învins nou-promovata Măgura Cisnădie, scor 2-0 (2-0) şi are maximum de puncte după primele două etape în Seria a 4-a a Ligii a 3-a. Trupa lui Opric se poziţionează pe prima poziţie, la golaveraj, depăşind ASU Poli Timişoara, pe care o va înfrunta runda următoare.
Golurile gazdelor au fost înscrise de I. Radu (23) – după o lovitură de colț și juniorul Chelaru (41) – ce a profitat de o nesincronizare în defensiva adversă. „Un joc bun făcut de noi. Suntem bucuroși că am reușit o altă victorie și am debutat în fața suporterilor astfel. Lăudabil este faptul că echipa joacă fotbal și suntem pe drumul bun. Mergem la Tg. Mureș să câștigăm, să aducem o echipă de Liga 1 la Cugir„, a spus Bogdan Petric.
Metalurgistul a controlat autoritar jocul în primul mitan, când I. Radu și Chelaru au punctat, recidivând după reușitele din runda inagurală. Etapa următoare, cugirenii joacă în deplasare cu ASU Poli Timișoara. „Am luat trei puncte importante. Sunt mulțumit de rezultat și de joc. Scorul putea fi mai mare, dar băieții s-au relaxat în actul secund. La Tg. Mureș mergem să câștigăm”, a spus Marius Opric, după al 4–lea rezultat pozitiv în startul stagiunii.
*Neguț eliminat în minutul 30!
O fază încinsă s-a petrecut în minutul 30 când Neguț și-a spart capul la un duel aerian cu un adversar (Goşa). Nervos, vârful sibian a cerut eliminarea oponentului și cu sângele șiroind pe față l-a înjurat pe central, care i-a arătat cartonașul roșu, Măgura jucând în inferioritate 60 de minute. Pe margine, în timp ce primea îngrijiri medicale, Neguț s-a luat la harță cu oficialii cugireni, iar după ce s-a calmat a fost transportat cu ambulanța la spital.
A fost un duel între doi antrenori, Marius Opric și Ioan Luca, ce au fost coechipieri la Unirea Alba Iulia până în 2000.
Au evoluat formațiile: *Metalurgistul: Dragotă – Bold, Goșa, Șt. Radu, Huțanu – Chelaru (74, L. Moldovan), Piko, Necșulescu (70, Neagu), Ghergar – I. Radu (84, Tăban), G. Goronea (64, Cîrstean); rezerve Tiut – Șuteu, Cîrstean, Itu. Antrenor Marius Opric;
*Măgura: Căbuz – Barbu, Natea, Bâra, Moisi, Beza, I. Petrescu, D. Tătar, Gombar, Ad. Radu, Neguț; rezerve P. Florea, Cocoș, Bobeș, Bârză, Vladu, Stănică, Nasta. Antrenor Ioan Luca.
[nggallery id=940]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României