ACL Alba trimite de două ori mai mulți susținători la lansarea candidatului dreptei la prezidențiale, decât a trimis PSD la Ponta
Sâmbătă, 27 septembrie, în Piața Victoriei din București va avea loc evenimentul de lansare a lui Klaus Iohannis, candidatul ACL pentru alegerile prezidențiale. Pentru a fi alături de candidatul “dreptei”, ACL Alba va participa cu o delegație formată din peste 1000 de membrii și simpatizanți ai alianței PNL – PDL.
Anunțul a fost făcut marți, în cadrul unei conferințe de presă organizată la unul din sediile ACL Alba, de către consilierul local liberal Rareș Buglea.
Cei o mie de oameni care vor merge sâmbătă în capitală, pentru lansarea candidaturii lui Klaus Iohannis, vor fi nevoiți să se trezească “cu noaptea în cap”, plecarea fiind programată pentru ora 03.00 dimineața.
Numărul acestora este dublu față de cel al social-democraților din Alba, care pentru lansarea candidaturii lui Victor Ponta, ce a avut loc în acest week-end pe stadionul Arena Național, a trimis o delegație de 5000 de persoane.
Buglea a declarat că potrivit estimărilor partidului, la eveniment vor participa peste 50.000 de oameni, fiind așteptați numeroși bucureșteni care nu sunt membrii al niciunui partid politic, însă îl apreciază pe Klaus Iohannis.
”Acolo ne vom întâlni circa 50.000 de participanți ACL din întreaga țară, mă refer la membri de partid și simpatizanți. Cu siguranță vor fi susținători din București, oameni pe care nu-i mobilizează nimeni, ci pur și simplu află din presă de acest eveniment și vor veni acolo. Astea sunt estimările organizatorilor, 50.000 de participanți din ceea ce putem noi monitoriza ca simpatizanți și membri, însă, repet, oameni care vor veni să fie martori la eveniment ies din aceste calcule, urmând să fie făcută o estimare ulterior, de către Jandarmeie”, a declarat Rareș Buglea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României